به گزارش خبرنگار ایرنا ، مهرداد سالاری روز یکشنبه در کنفرانس خبری در پاسخ به سوُال خبرنگار ایرنا در خصوص سرنوشت منوریل کرمانشاه افزود: برای ساخت این پروژه 750 میلیارد تومان اعتبار مصوب شده که 350 میلیارد تومان آن را باید شهرداری تامین کند ضمن اینکه تاکنون کار ساخت 2 ایستگاه شروع شده و واگن ها نیز ثبت سفارش شده اند.
او تاکید کرد: اگر پروژه قطار سبک شهری به جای منوریل ساخته می شد دیگر نیاز به هزینه زیاد برای ساخت پایه و عرشه نبود و الان خروجی کار آنقدر طولانی شده است که در نهایت ثبت میراث فرهنگی خواهد شد.
وی وجود معارض و نیز هزینه های بالای ساخت تونل زیرزمینی را از جمله دلایل توقف کار در سبزه میدان عنوان کرد.

** مسکن مهر و بیمارستان مناطق زلزله زده
سالاری در ادامه در باره وضعیت مسکن مهر و بیمارستان های آسیب دیده مناطق زلزله زده نیز گفت: از 24 بلوک پروژه مسکن مهر سرپل ذهاب سه بلوک به طور کامل تخریب شده اند و 21 بلوک باقی مانده نیز مقاوم سازی خواهند شد.
به گفته وی ، آخرین رای شورای فنی استان به عنوان بالاترین مرجع تصمیم گیری فنی این است که پروژه مسکن مهر سرپل ذهاب در طراحی مشکلی نداشته اما در خصوص نحوه ساخت ، ناظران و پیمانکار برای پیگیری حقوق مردم به دادستان معرفی شده اند.
او افزود: این پروژه 2 ناظر در نظام مهندسی و راه و شهرسازی داشته است و همه کسانی که درگیر موضوع نظارت بوده اند به دادگاه معرفی شده اند و به طور قطع با آنها برخورد خواهد شد.
سالاری تاکید کرد : تا از امنیت پروژه مسکن مهر مطمئن نشویم آن را به مردم تحویل نخواهیم داد.
بنا به اظهار معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری ، بیمارستان اسلام آبادغرب نیز داستانی مشابه مسکن مهر سرپل ذهاب دارد و با کسانی که در این زمینه قصور داشته اند برخورد خواهد شد ضمن اینکه طرح های مقاوم سازی بیمارستان نیز به تایید شورای فنی استان رسیده است.

** زباله های بیمارستانی
سالاری در ادامه در خصوص پرسش ایرنا در باره سرنوشت زباله های بیمارستانی نیز توضیح داد: مسئول کار دانشگاه علوم پزشکی است که باید در خصوص استریل ، چرخ و دفن کردن زباله ها توسط پیمانکار نظارت جدی انجام می شد اما متاسفانه این کار فقط در ساعت اداری صورت می گرفت و در ساعت غیراداری به صورت غیراصولی دفن زباله ها انجام می شده است.
او بیان داشت: فرمانداران در خصوص اهمیت مساله توجیه شده اند تا نظارت داشته باشند ضمن اینکه علاوه بر بیمارستان ها باید آلودگی های مراکز جراحی کوچک نیز باید کنترل شوند.
وی ابراز امیدواری کرد که دیگر شاهد تکرار این مسائل نباشیم ضمن اینکه دانشگاه علوم پزشکی نیز اعلام آمادگی کرده است که کل هزینه ها و تجهیزات امحا را به شهرداری واگذار کند.

** تا اول مهر ساخت 12 هزار و 500 واحد روستایی به اتمام می رسد
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه در ادامه کنفرانس خبری وعده داد ساخت 12 هزار و 500 واحد روستایی تخریب شده در مناطق زلزله زده تا اول مهر به اتمام برسد.
او گفت: واحدهای شهری نیز تا پایان 98 ساخته خواهند شد.
به گفته سالاری ، زلزله 12 هزار و 500 واحد تخریبی نوع یک و 16 هزار واحد تخریبی نوع 2 برجا گذاشت که ساختمان های نوع 2 نیز با اینکه سرپا هستند اما کیفیت بنا دیگر قابل قبول نیست و باید این واحدها نیز تخریب و سپس بازسازی شوند.
او خسارت بخش شهری را هفت هزار واحد تخریب شده به اضافه 10هزار واحد ناامن در حاشیه شهر عنوان کرد و افزود: در مجموع 56 هزار واحد تعمیری نیز داریم که باید تعمیر شوند.
سالاری ، کل واحدهای احداثی را تاکنون 9 هزار و 826 واحد عنوان کرد.
معاون عمرانی استانداری کرمانشاه ، پایان 6 ماهه اول سال 98 را زمان اتمام ساخت واحدهای شهری اعلام کرد و گفت: با همکاری خوب مردم 6 ماه از برنامه جلو هستیم.
وی در خصوص تامین آهن و سیمان برای مناطق زلزله زده نیز بیان داشت: با توجه به بالارفتن قیمت ها نتوانستیم این 2 قلم اساسی را تامین کنیم اما از هفته گذشته دوباره آهن و سیمان توزیع شده است.
سالاری در خصوص مشکلات مطرح شده در فضای مجازی مبنی بر فروش کلیه برای ساخت خانه ها توضیح داد: این موضوع را پیگیری کردیم و حتی یک مورد هم پیدا نکردیم چرا که همین الان برای واحدهای روستایی در مجموع 67 میلیون و 500 هزار تومان پرداخت می شود و این مبلغ برای ساخت یک خانه 90 متری کفایت می کند.
به گفته وی ، دستمزد ساخت فقط 30 درصد قیمت ساخت را شامل می شود و بخشی از مصالح نیز یا به صورت رایگان و یا با نرخی کمتر از بازار آزاد در اختیار زلزله زدگان قرار می گیرد.
معاون عمرانی استانداری کرمانشاه در خصوص واحدهای شهری نیز گفت: یک واحد شهری الان 85 میلیون تومان دریافت می کند و این مبلغ برای ساخت یک خانه 90 متری کافی است مگر اینکه کسی بخواهد خانه بزرگتری بسازد که نیاز به پول بیشتری دارد.
ماجرای فروش سیمان های رایگان زلزله زدگان در اسدآباد دیگر موضوعی بود که سالاری به آن اشاره کرد و گفت: سیمان رایگان از چند کارخانه مشخص تحویل و توسط بنیاد مسکن توزیع شده است منتهی به صورت موردی برخی از افراد خودشان اقدام به تهیه سیمان برای ساخت کرده بودند و هنگام تحویل سیمان رایگان چون به آن نیازی نداشته اند اقدام به فروشش کرده اند.

** قطار سه ساله به اسلام آبادغرب می رسد
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه ، در ادامه کنفرانس خبری به موضوع راه آهن کرمانشاه نیز اشاره کرد و گفت: برای رساندن راه آهن به اسلام آبادغرب هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است تا سه ساله انجام شود.
به گفته سالاری ، این طرح 62 درصد پیشرفت فیزیکی دارد ضمن اینکه توجیه اقتصادی راه آهن برای حمل بار است که به این منظور قرار است منطقه ویژه اقتصادی و شهرک های صنعتی را به ریل وصل کنیم.
او یکی از ضعف های راه آهن کرمانشاه را نداشتن اداره کل راه آهن در استان دانست و بیان داشت: هم اکنون ایستگاه مرکزی اراک به راه آهن کرمانشاه سرویس می دهد و امکانات از اراک می گیریم.

** فرودگاه کرمانشاه بیس (پایه) هواپیماهای کوچک و هاب پروازهای بین المللی می شود
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری در ادامه به وضعیت توسعه ای فرودگاه کرمانشاه اشاره کرد و افزود: 80 میلیارد تومان اعتبار برای تعمیر باند اصلی فرودگاه کرمانشاه اختصاص داده شده و به این منظور در کنار باند اصلی باند دیگری ایجاد می شود تا باند اول تعمیر اساسی شود.
او بیس بودن فرودگاه را برای استان مهم دانست و گفت: کرمانشاه بیس هواپیماهای کوچک یا ATR خواهد شد این موضوع باعث می شود تا امکان ماندن هواپیما در فرودگاه در طول شب فراهم شود و به این ترتیب هم آخر شب و هم اول صبح از فرودگاه کرمانشاه پرواز خواهیم داشت و این موضوع برای سرمایه گذاران بسیار مهم است.
سالاری همچنین به هاب شدن فرودگاه کرمانشاه در پروازهای خارجی اشاره کرد و گفت: پروازهای ایران به ترکیه و عراق از طریق فرودگاه کرمانشاه انجام خواهد شد ضمن اینکه پیگیر برقرار شدن پروازهای ترکیش نیز هستیم.
وی همچنین از برنامه خرید ایرلاین برای استان خبر داد و گفت: این موضوع باعث بیس بودن هواپیما در کرمانشاه می شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه در ادامه در خصوص قانون واگذاری پروژه های نیمه تمام و تمام شده دولتی به بخش خصوصی گفت: در استان 113 معدن غیرفعال و نیز 108 معدن فعال در حوزه سنگ های تزیینی و قیر وجود دارد که در صورت راه اندازی واحدهای تعطیل کمک خوبی به اشتغال خواهد شد.
سالاری ، در خصوص وام های اشتغال روستایی نیز بیان داشت: هزار و 100 میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی به اضافه 100 میلیارد تومان تسهیلات خرید ماشین آلات برای روستاییان در نظر گرفته شده است.
او در خصوص صنعت توریسم استان نیز گفت: متاسفانه هر توریسم خارجی فقط از اصفهان ، شیراز و تبریز دیدن می کند و بعد از کشور خارج می شود لذا برای جذب توریست خارجی لازم است تا زیرساخت ها در استان از جمله موضوع امنیت و خدمات توریسم فراهم شود.
وی از راه اندازی 2 خط جدید توریستی در کرمانشاه خبر داد و افزود: توریسم طبیعت و نیز توریسم فرهنگ و آداب و رسوم از جمله موضوعاتی است که بر آن متمرکز شده ایم.
7457/8066
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.