اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا، سعدی نقشبندی عصر شنبه در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران کردستان اظهار داشت: در پنج ماهه ابتدایی سال گذشته حدود 260 هکتار از مراتع و جنگل های استان طعمه حریق شد که این میزان در سال جاری با 23 درصد کاهش به 221 هکتار رسید.
وی افزود: بالای 70 درصد از این میزان آتش سوزی بر حسب بررسی های کارشناسی در اثر عوامل عمدی و غیر عمدی انسانی رخ داده و بیشترین تلفات وارده نیز در مراتع و جنگل های شهرستان های بانه، مریوان و سروآباد بوده است.

** 52 روستای کردستان نیاز مبرم به دمنده آتش دارند
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان با بیان اینکه کمک و یاری مردم از نیازهای این اداره کل در کاهش تلفات آتش سوزی هنگام وقوع است، تاکید کرد: 52 روستای استان که مراتع آنها در هشت سال گذشته بیشترین آتش سوزی را داشته است اینک نیاز مبرم به مکنده آتش دارند و انتظار می رود این نیاز از سوی خیرین تامین شود.
نقشبندی مبلغ مورد نیاز برای تهیه هر دستگاه مکنده آتش را حدود 100 تا 110 میلیون ریال اعلام کرد و یادآور شد: هر دستگاه مکنده آتش می تواند کار 15 نفر مجهز به آتش کوب را انجام دهد.

** 138 میلیارد ریال برای انجام طرح های آبخیزداری تخصیص یافته است
وی از تخصیص 138 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح های آبخیزداری در این استان طی سال جاری خبر داد و افزود: این میزان اعتبار با پیگیری استاندار کردستان برای انجام طرح های مکانیکی، بیومکانیکی آبخیزداری و کاداست مراتع بالا دست 19 سد در حال بهره برداری و درحال احداث استان مصوب شده است.
نقشبندی اضافه کرد: تاکنون 35 میلیارد ریال از این اعتبار جذب شده طرح های ان در راستای توسعه پوشش گیاهی، جنگل کاری، انجام کمربندهای حفاظتی و کاداست اراضی ملی و جنگلی به مناقصه رفته است.

** مراتع کردستان در 123 پلاک رفع تداخل شد
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری کردستان از اجرای طرح رفع تداخل اراضی در 123 پلاک خبر داد و افزود: با اجرای این میزان رفع تداخل علاوه بر حذف اختلافات ملی بین مردم و دولت به صورت میانگین 45 درصد به سطح اراضی بهره برداران اضافه شده است.
وی اضافه کرد: اراضی کشاورزی استان بر اساس اجرای ماده 56 قانون جنگل ها حدود 750 هزار هکتار و بر اساس مستندات اصلاحات اراضی این میزان نزدیک به یک میلیون و 200 هزار هکتار است که طرح رفع تداخل اراضی با هدف تعین تکلیف 520 هزار هکتار اراضی مورد نظر این دو قانون است.
نقشبندی گفت: استان کردستان در یک هزار و 800 پلاک دارای مراتع و اراضی است که اداره کل منابع طبیعی در نظر دارد در یک هزار 753 پلاک طرح رفع تداخل را تا سال 1400 انجام دهد.
از مساحت 2 میلیون و 937 هزار هکتار استان کردستان، بیش از 60 درصد آن شامل یک میلیون و 587 هزار هکتار آن را مراتع و جنگل تشکیل می دهد و میزان جنگل های این استان 374 هزار هکتار است.
3034/9102
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.