اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا، جلال‌الدین سلیمی روز پنجشنبه در نشست خبری به مناسبت روز خبرنگار اظهار داشت: این طرح ها شامل احداث مسکن شهری در سه بافت فرسوده و ناکارآمد غفور، سرته‌پوله و فرجه است که توسط شرکت سرمایه گذاری بانک مسکن انجام خواهد شد.
وی با بیان اینکه بانک مسکن یکی از اعضای اجرای طرح باز آفرینی شهری است، افزود: برای اجرای این طرح ها در شهرهای مختلف از جمله قروه، کامیاران، سقز و دیواندره نیز جلساتی با فرمانداران و شهرداران برگزار شده تا به اجرای طرح بازآفرینی شهری راغب تر باشند.
سلیمی تاکید کرد: دست اندازهای دریافت مجوز، ابهامات مشتریان دریافت تسهیلات، رکود موجود در بخش مسکن و هیجانات سایر بخش های از جمله طلا و ارز مشکلات و چالش های موفقیت در اجرای طرح احیای بافت فرسوده شهری است.
وی یادآور شد: این مساله باعث شده حتی طرح های نیمه تمام استان که در سه ماه اول سال شتابی به خود گرفته بودند هم اکنون سرعت تکمیل آنها کمتر شده است.
مدیر امور شعب بانک مسکن کردستان گفت: شرکت سرمایه گذاری بانک مسکن صفر تا 100 واحدهای مورد نیاز متقاضیان را احداث و پس از آن واحدها را با تسهیلات موجود بانکی به آنها واگذار می کند.
وی اظهار داشت: هم اکنون این شرکت در انتظار معرفی اراضی در سه محله برنامه ریزی شده شهر سنندج از سوی اداره کل راه و شهرسازی است تا کار اجرایی را آغاز کند.
به گزارش ایرنا، طرح بازآفرینی شهری در بخش های مختلف از جمله ساماندهی محلات و ساخت مساکن محله های بافت فرسود، نواحی منفصل شهری و بافت تاریخی جدید اجرا می شود.
علاوه بر برنامه ریزی برای ساخت 200 واحد مسکونی توسط بانک مسکن در طرح بازآفرینی شهری در سنندج در قالب 11 طرح با 176 میلیارد و 750 میلیون ریال اعتبار از سوی وزارت راه و شهرسازی در چهار نواحیه منفصل نایسر، فرجه، تقتقان، حسن آباد و یک محله تاریخی آغه زمان در حال اجراست.
بانک مسکن در استان کردستان دارای 24 شعبه است که 10 مورد از این شعبات در شهر سنندج و 14 مورد نیز در سایر شهرستان ها خدمات رسانی می کنند.
سالانه 250 هزار میلیارد ریال اعتبار برای اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری در کشور هزینه می شود که 100 هزار میلیارد ریال از این میزان اعتبار از سوی بخش خصوصی، 70 هزار میلیارد ریال از سوی شهرداری ها و 80 هزار میلیارد ریال نیز از سوی دولت هزینه می شود که اعتبار تمام طرح های اجرا شده در کردستان از محل منابع دولتی تامین شده است.
هم اکنون 30 درصد جمعیت شهری کشور شامل 19 میلیون نفر از 56 میلیون نفر جمعیت شهری در مناطق و محلاتی با بافت فرسوده، تاریخی و ناکارآمد زندگی می کنند و این میزان در استان کردستان حدود 50 درصد از جمعیت یک میلیون و 600 هزار نفری است.
در سال 90 و بر اساس مصوبه دولت دهم چند روستای بزرگ کردستان به شهر تبدیل شد که کارشناسان حوزه عمران شهری معتقدند این موضوع بدون مطالعه و کار کارشناسی صورت گرفت و تبعات بدی داشته و به گسترش پدیده حاشیه نشینی و روی آوری مردم به سمت حاشیه شهرها کمک شایانی کرده است.
نایسر، ننله و حسن آباد، تقتقان، فرجه در سنندج، شهرک امام خمینی (ره) و محله در قلعه، محله تازه آباد در سقز و محله تفینی در مریوان از جمله مناطق استان است که در قالب طرح بازآفرینی شهری ساماندهی می شوند.
در استان کردستان می توان از سنندج و مریوان به عنوان 2 شهری که بیشترین میزان حاشیه نشینی را دارند، نام برد اگر چه در دیگر شهرهای استان هم این پدیده در حال افزایش است.
3034/9102
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.