اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا، در سالی که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی با عنوان حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده است باید تلاش کرد تا در زمینه های مختلف به تحقق این شعار کمک کرد.
یکی از راه های تحقق این شعار، کاهش واردات و افزایش صادرات است که در سه ماهه اول سال جاری استان کردستان توانسته در هر دو مورد از این بخش ها موفق عمل کند بطوریکه در این مدت نه تنها صادرات انواع کالا از مرزها از نظر ارزش دلاری 36 درصد رشد داشته بلکه واردات کالا نیز از کاهش 28 درصدی برخوردار است.
معاون امور بارزگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان می گوید: واردات کالاهای خارجی از مرزهای این استان به داخل کشور در سه ماه اول سال از نظر ارزش دلاری 28 درصد و از نظر ارزش وزنی 82 درصد نسبت به مدت مشابه خود کاهش داشته است.
محمد بختیار خلیقی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در این مدت، دو هزار و 918 تن کالا به ارزش ریالی 13میلیون و 711 هزار دلار وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که 15 هزار و 775 تن به ارزش دلاری 18 میلیون و 992 هزار دلار بود از کاهش محسوسی برخوردار است.
وی افزود: این میزان کاهش ها با توجه به نامگذاری سال جاری بنام حمایت از کالای ایرانی برای عرصه تولیدات داخلی خبری نوید بخش است.
معاون امور بارزگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در خصوص افزایش صادرات در بخش صادرات از گمرکات استان و سایر گمرکات تاکید کرد: میزان صادرات از کردستان در سه ماهه اول امسال به 294 میلیون دلار رسیده که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 36 درصد رشد داشته است.
خلیقی یادآور شد: در بخش صادرات علاوه بر افزایش از نظر ارزش دلاری در بخش وزنی نیز به میزان 490 هزار تن رسیدیم که از این بُعد نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته که 315 هزار تن بود، 56 درصد رشد داشته ایم.
وی اضافه کرد: در این مدت 504 هزار و 212 تن به ارزش یک میلیارد و 161 میلیون دلار از مرزهای استان ترانزیت شد که نسبت به مدت مشابه خود از نظر وزنی 39 درصد و از نظر دلاری هشت درصد افزایش داشته است، در سه ماهه اول سال گذشته 363 هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و 75 میلیون دلار از مرزهای این استان ترانزیت شده بود.
معاون امور بارزگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در خصوص حجم کل مبادلات تجاری استان گفت: در این مدت یک میلیارد و 468 میلیون و 711 هزار دلار به ارزش 998 هزار تن کالا در مرزهای استان کردستان مبادله شده است.
خلیقی با اشاره به افزایش 12 درصدی از نظر ارزش دلاری و رشد 44 درصدی از نظر وزنی مبادلات تجاری از مرزهای استان نسبت به مدت مشابه سال قبل اظهار داشت: در سه ماهه نخست سال 96 حدود یک میلیارد و 309 میلیون دلار به میزان 694 تن کالا در این مرزها مبادله شده است.
به گزارش ایرنا، میوه، سبزی ها و نباتات (خربزه، هندوانه، گوجه‌ فرنگی، خیار)، مواد معدنی، محصولات سرامیکی، مواد پلاستیکی و سایر مواد غذایی عمده ترین کالاهای صادراتی از مرزهای استان کردستان است.
مصنوعات آلومینیوم، ضایعات باطر‌ی‌، برنج، وسایل نقلیه موتوری نیز عمده ترین کالاهای وارداتی از مرزهای این استان است.
گمرکات استان کردستان با چهار شعبه فعال در سنندج، باشماق، سیرانبند بانه و بانه خدمات گمرکی به فعالان اقتصادی ارائه می کند.
گمرک سیرانبند بانه و گمرک باشماق از مرزهای گمرکی فعال رسمی و بین المللی استان هستند و گمرکات بانه و مریوان در زمینه ترانزیت، صادرات، امور مسافری و مقدار قابل توجهی در بخش واردات فعال است.
استان کردستان با 29 هزار و 137 کیلومتر مربع طبق سرشماری سال 1395 دارای یک میلیون و 600 هزار نفر جمعیت است.
3034/9102
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.