اخبار مرتبط

محمدسعید کریمیان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سالانه حدود 30 هزار اهدا کننده به مراکز خونگیری کردستان مراجعه می کنند و بیش از 95 درصد نیازهای خونی مراکز درمانی از این طریق تامین می شود.
وی با اشاره به اینکه از این تعداد سالانه 6 هزار اهدا کننده به مرکز انتقال خون سقز و 24 هزار نفر به مرکز سنندج مراجعه می کنند، افزود: حدود 68 درصد از این افراد، اهدا کنندگان مستمر هستند.
مدیرکل انتقال خون کردستان با بیان اینکه روزانه 2 محموله خون از مرکز خونگیری سقز به سنندج منتقل می شود، تاکید کرد: این محموله ها معمولا در کمتر از 6 ساعت به مرکز انتقال خون سنندج می رسد و مشکلی از لحاظ فرآوری آنها نیز وجود ندارد.
کریمیان نیاز به اهدای خون را مستلزم نیاز بیماران دانست و یادآور شد: از آنجایی که عمر فرآورده های پلاکتی سه روز است در صورت حضور نامنظم اهدا کنندگان در مراکز خونگیری، امکان کمبود ذخیره خون در برهه ای از زمان وجود دارد.
وی اضافه کرد: نیاز است اهدا کنندگان در طول سال به این امر خواپسندانه و انساندوستانه اقدام کرده و اهدای خون را به مناسبت های خاص از جمله ماه رمضان و محرم موکول نکنند تا توازن میان مصرف و اهدای خون برقرار باشد.
مدیرکل انتقال خون کردستان از وجود یک واحد آفرزیس (دستگاه جداکننده پلاکت خون) در مرکز انتقال خون سنندج نیز خبر داد و گفت: قرار است بزودی 2 دستگاه دیگر در این مرکز مستقر شود ضمن آنکه هزینه خرید این دستگاه ها بالا است و امکان تجهیز مرکز سقز به این دستگاه وجود ندارد.
2 مرکز انتقال خون ثابت در شهرهای سنندج و سقز به مردم خدمات می دهند و سالانه حدود 30 هزار اهدا کننده به این مراکز مراجعه می کنند ضمن اینکه سازمان انتقال خون در مناسبت های مختلف اقدام به اعزام تیم های سیار به شهرستان های تابعه استان و خونگیری از اهدا کنندگان می کند.
7355/9102
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.