اخبار مرتبط

شهریار حنفی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه این کالاها در چهار بخش ذخیره شده است، اظهار کرد: این کالاها شامل یک هزار و 330 تن برنج وارداتی هندی و تایلندی، یک هزار و 200 تن مرغ منجمد و 100 تن گوشت قرمز منجمد، یک هزار و 300 تن سیب و پرتقال و 100 تن تخم مرغ است.
وی افزود: 603 تن برنج هم اکنون در حال توزیع است و توزیع مابقی آن نیز با توجه به نیاز بازار در روزهای آینده آغاز می شود که این محصول متشکل از سه نوع برنج هومالی، هندی سیلا و هندی معمولی است.
به گفته وی، قیمت فروش هر کیلوگرم برنج هومالی برای مصرف کننده 39 هزار ریال، برنج هندی سیلا 56 هزار ریال و برنج برنج هندی معمولی نیز 26 هزار ریال در نظر گرفته شده است.
حنفی تاکید کرد: این برنج ها به تازگی وارد کشور شده و تمام آنها تا سال 2019 میلادی (حدود 2 سال) تاریخ انقضا دارند و تحت نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت و علوم پزشکی در نقاط مختلف استان توزیع می شود.
وی با بیان اینکه محدودیتی در توزیع برنج در استان وجود ندارد، گفت: طبق هماهنگی های انجام شده با وزارت جهاد کشاورزی سعی می شود 70 درصد میزان توزیعی برنج در ایام عید نیز به استان وارد و در انبارها ذخیره شود تا در صورت نیاز برای توزیع اقدام شود.
حنفی در خصوص ذخیره موجودی یک هزار و 400 تنی گوشت سفید و قرمز در سردخانه های استان و برنامه ریزی برای توزیع آن گفت: توزیع این فرآورده ها تا 15 فروردین سال آینده در تمام مراکز عرضه فرآورده های دامی، تعاونی های مصرف، فروشگاه های زنجیره ای و واحدهای صنفی دارای پروانه و مورد تایید صنعت، معدن و تجارت استان در دستور کار قرار گرفته است.
به گفته وی، گوشت قرمز منجمد برزیلی به مبلغ هر کیلوگرم 220 هزار ریال، گوشت مرغ منجمد هر کیلوگرم 58 هزار ریال در فروشگاه ها عرضه می شود.
** میوه شب عید حداقل با 10 درصد زیر قیمت بازار توزیع می شود
مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه هم اکنون یک هزار و 300 تن میوه شب عید در سردخانه های سه شهرستان سنندج، سقز و مریوان ذخیره شده است افزود: این میوه ها در 80 غرفه سطح استان حداقل 10 درصد از قیمت روز بازار به مردم عرضه می شود.
حنفی اضافه کرد: این میزان میوه شامل 800 تن پرتقال و 500 تن سیب سفید و قرمز است و دولت به منظور برنامه ریزی برای تنظیم بازار میوه شب عید از مدت ها قبل برنامه ریزی کرده و در نظر دارد به منظور کنترل قیمت یارانه آن را نیز به سازمان تعاون روستایی پرداخت کند.
وی با اشاره به اینکه برنامه ریزی برای توزیع میوه در ایام پایانی سال از 25 اسفند امسال تا 15 فروردین سال آینده صورت گرفته است، گفت: میزان میوه توزیعی در شهرستان ها با توجه به جمعیت آن برنامه ریزی می شود.
وی همچین از برنامه ریزی توزیع 100 تن تخم مرغ وارداتی برای کنترل قیمت این کالا در استان تا پایان سال خبر داد و افزود: تاکنون بیش از 90 تن از این محصول در استان توزیع شده که 55 تن از میزان توزیع شده به صورت مستقیم به استان وارد شده است.
حنفی گفت: مجوز واردات 18 تن تخم مرغ دیگر نیز برای استان صادر شده است که اقدام به واردات این محصول با توجه به شیوع بیماری آنفوالانزای فوق حاد پرندگان در کشور و معدوم سازی 30 درصد از مرغ های تخم گذار کشور از 15 بهمن سال جاری شروع شده است.
وی یادآور شد: از نیمه اول بهمن روزانه به طور میانگین 300 کارتن تخم مرغ در کردستان توزیع می شود که هر شانه 30 تایی تخم مرغ را 126 هزار به مصرف کنندگان عرضه می شود.
حدود 56 هزار واحد صنفی دارای پروانه کسب در استان کردستان وجود دارد که از این تعداد، 29 هزار واحد در مرکز استان مستقر است و حدود سه درصد از این واحدهای صنفی فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای محسوب می شوند.
3034/9102
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.