اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، زهرا احمدی پور در حاشیه این بازدید از کارگاه های سفالگری و بافت پاافزار کُردی کلاش بازدید کرد و از نزدیک در جریان چالش های توسعه گردشگری روستایی و بوم گردی در کردستان قرار گرفت.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان در جریان بازدید رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از کارگاه سفالگری روستای نوره گفت: سفالگری سابقه 2 هزار و 500 ساله در کردستان داشته است و این اداره کل دوره های مختلفی را در حوزه سفالگری برگزار می کند.
سعید نظری افزود: این سازمان به صورت میانگین هر ساله در 4 تا 10 روستای هر شهرستان استان دوره های آموزش صنایع دستی از جمله کلاش بافی، نساجی سنتی، سفالگری و گلیم بافی را اجرا می کند که حداکثر در هر کدام از کارگاه ها 18 نفر دوره می بینند.
وی با بیان اینکه روستاهای پالنگان، نوره و سلین به عنوان روستاهای طرح گردشگری با اجرای ضربتی اشتغالزایی در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی انتخاب شده اند گفت: میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان برای ارایه آموزش های کیفی تمامی مراحل آموزش را زیر نظر داشته و بکارگیری اساتید بومی هر روستا را با توجه به محل مورد نظر در دستور کارخود قرار داده است.
به گفته نظری همچنین حمایت از تولیدات و هنرمندان فعال از دیگر برنامه های این سازمان بوده که در نظر داریم در چهار شهرستان استان از جمله مریوان، سنندج، بانه و سقز بازارچه های صنایع دستی را ایجاد کنیم تا تولیدکنندگان بتوانند با کمترین مشکلات محصولات خود را عرضه کنند.
روستای نوره یکی از 43 روستای شناسایی شده مورد هدف گردشگری کردستان است که از توابع بخش مرکزی شهرستان سنندج و در 18 کیلومتری این شهر قرار دارد.
ساختار کالبدی، معماری و الگوی سکونت، بافت مسکونی متراکم در دره و بر روی شیب واقع شدن، وجود باغ‌های سرسبز و خرم، منابع سرشار آب و پوشش گیاهی غنی و انواع پرندگان و جانوران وحشی مانند کبک، تیهو، شغال، گرگ، روباه و خرگوش، کوه آبیدر، ویژگی‌های فرهنگی و هنری، انواع بازی‌ها محلی و سنتی، هنرهای دستی و بافته‌های سنتی و سفال‌سازی از جمله گلیم و جاجیم، پوشش و لباس مردم روستا و انواع غذاهای محلی از جمله جاذبه های گردشگری روستای نوره است.
نوره از اطراف به وسیله کوه و دره احاطه شده به طوری که از شمال و شمال شرق به کوه آبیدر بزرگ» از شمال غربی به کوه وزمان و از جنوب نیز به کوده تایلان محدود می شود.
امروزه روستای نوره به خاطر وجود عمارت و مقبره آیت ‌الله محمد مردوخ کردستانی ملقب به جمال‌الدین خلف مرحوم شیخ عبدالمومن متولد 1297 ه.ق فیلسوف، سیاستمدار، شاعر، و روزنامه‌نگار روشنفکر شهرت دارد.
استان کردستان دارای یک هزار و 519 اثر تاریخی شناسایی شده شامل آثار باستانی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول، قنات و مکان های طبیعی است و هم اکنون 828 مورد از این تعداد شامل 763 اثر تاریخی، هشت مورد میراث طبیعی، 49 مورد میراث معنوی و هشت مورد میراث منقول است.
3034/6108
**خبرنگار: حسن حسین زاده/** انتشار دهنده: امید بهمنی
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.