اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا، شرکت آب منطقه ای کردستان در اطلاعیه ای با اشاره به سرریز شدن مخازن سدهای قشلاق و گاوشان از شهروندان درخواست شده از حضور در اراضی منتج به بستر رودخانه ها و مخازن سدهای مذکور امتناع و عموم مردم، باغداران و کشاورزان در رعایت موارد ایمنی جدیت ورزیده؛ از تردد، توقف و اسکان در مسیر رودخانه بالادست و پایین دست سدهای مذکور پرهیز کنند.
سد قشلاق (وحدت) حدود پنج کیلومتر با شهر سنندج مرکز استان کردستان فاصله دارد و تنها منبع تامین کننده آب شهری سنندج است.
سد قشلاق سنندج دارای حجم مخزن 215 میلیون مترمکعب بوده و تراز آن یک هزار و 543 متر است، حجم ورودی آب این سد امسال 19مترمربع در ثانیه بوده و هم اکنون تمامی حجم مخزن آن پر است.
به منظور مهار و توسعه بهره برداری از منابع آب سطحی استان، هم اکنون 35 طرح سد مخزنی شامل 9 طرح در حال بهره برداری، 11 طرح اجرایی و 14 طرح مطالعاتی است.
کردستان با مساحت 29 هزار کیلومتر مربع دارای حجم بارشی معادل 13.2 میلیارد متر مکعب در سال (3.1 درصد کل بارندگی کشور) و 17 رودخانه دائمی و 24 رودخانه فصلی با حجم منابع آب سطحی 4.3 میلیارد مترمکعب(6.6 درصد روان آبهای کشور) بوده و دارای سه حوضه آبریز درجه یک کشور است.
از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون 446 میلیمتر بارندگی در استان ثبت شده که این مقدار در مقایسه با 616 میلیمتر سال گذشته 28 درصد کاهش پیدا کرده است.
میانگین سالانه بارش باران در استان کردستان بیش از 540 میلیمتر بوده که این مقدار 2 برابر میانگین کشور است.
3020/ 1904
**خبرنگار: عبدالله رحمانی/** انتشاردهنده: مسعود احمدی
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.