اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا تعاونی بستنی عسل، کشت و صنعت برکت، کاشی کسرا، تعاونی کشتارگاه مرغ پر سنندج، نان آوران زاگرس، پارس شیمی زاگرس و یک واحد تولیدی فولاد که چند سال است تعطیل شده است، واحدهایی بودند که در این کارگروه مورد بررسی قرار گرفتند و تعیین تکلیف شدند.
شرکت تعاونی بستنی عسل و کشت و صنعت برکت از نخستین واحدهایی بود که بررسی مشکل آنها در این کارگروه مطرح شد.
بستنی عسل و کشت و صنعت برکت واحدهایی هستند که بخش زیادی از سهام آنها توسط بنیاد برکت خریداری شده است.
154 میلیارد ریال میزان کل بدهی بستنی عسل و کشت و صنعت برکت به بانک و 750 میلیارد ریال میزان بدهی معوق این واحدها است مسئولان این واحدهای تولیدی در نشست کارگروه رفع موانع تولید خواستار استهمال و تقسیط بدهی های خود به بانک شدند.
به گفته عضو هیات مدیره بستنی عسل، تسهیلات دریافتی صرف راه اندازی شده و اکنون نیاز به سرمایه در گردش دارد.
مهدی اعتمادپور با بیان اینکه سود بانکی گریبان گیر مجموعه است افزود: ما خواستار تقسیط بدهی و دریافت 30 میلیارد ریال تسهیلات از بانک سپه هستیم.
در این کارگروه مقرر شد که 2 طرف در نشستی ویژه مدارک خود را ارائه دهند تا در مورد بدهی به یک توافق مشترک برسند.
کاشی کسرا یکی دیگر از واحدهایی بود که مشکلات آن در این نشست مطرح شد.
لهونی نژاد مدیرعامل بانک صادرات کردستان در مورد بدهی این شرکت گفت: بانک صادرات در کردستان پرداخت 30 میلیارد ریال تسهیلات با در نظر گرفتن محل طرح به عنوان وثیقه پیشنهاد شد اما با توجه به بدهی این واحد موافقت صورت نگرفت.
روشنفکر، مدیرعامل کاشی کسرا در این کارگروه گفت: ارزش این کارخانه 150 میلیارد تومان است و بدهی به بانک اکنون با وجود افزایش به هشت میلیارد تومان رسیده است.
با توجه به اینکه این واحد به تامین اجتماعی نیز یک میلیارد تومان بدهی دارد مقرر شد با همکاری این سازمان و همچنین کارشناسی ارزش واحد تولیدی مشکل این واحد برای دریافت تسهیلات سرمایه در گردش حل شود.
تعاونی کشتارگاه مرغ پر سنندج واحد تولیدی دیگری بود که مشکلات آن در این کارگروه مورد بررسی قرار گرفت.
این واحد تولیدی که 175 نفر در آن مشغول به کار هستند، چهار میلیارد و 700 میلیون ریال به بانک رفاه کارگران و هفت میلیارد ریال به بانک کشاورزی بدهکار است.
مقرر شد جلساتی برای تقسیط بدهی های این واحد با بانک ها برقرار شود و بانک کشاورزی نیز سرمایه در گردش لازم را برای این واحد تامین کند.
نان آوران زاگرس دیگر واحد تولیدی بود که مشکلات آن در این کارگروه مطرح شد.
مدیرعامل بانک مهر اقتصاد در این نشست در این رابطه گفت: از سال 89 حدود 89 میلیارد ریال به این واحد تسهیلات پرداخت شده است که اکنون به 105 میلیارد ریال رسیده است.
ملا محمدی با اشاره به اینکه دادخواست اجاره به شرط تملیک داده شده است، افزود: پیشنهاد داده ایم که سهم بانک مشخص شود تا آن را به مدیرعامل بفروشیم و آن را تقسیط کنیم.
یکی از مسئولین این واحد تولیدی نیز ضمن اینکه میزان بدهی مورد ادعای بانک را قبول نکرد، گفت: بانک به تعهدات خود که پیگیری تحویل ماشین آلات به واحد تولیدی بوده است، عمل نکرده است.
محمدی افزود: یا ماشین آلات به ما تحویل داده شود یا چک های فروشنده که در دست بانک است به ما تحویل داده شود تا از طریق مراجع قانونی پیگیر تحویل ماشین آلات شویم.
در این کارگروه مقرر شد با حضور نماینده حقوقی اتاق بازرگانی 2 طرف اختلافات حقوقی خود را حل کنند.
در این کارگروه مشکل یک واحد تولیدی که 6 سال است تعطیل و شرکت آن نیز منحل شده است هم مطرح شد.
برای راه اندازی این واحد تولیدات فولادی یک سرمایه گذار اهل زنجان اعلام آمادگی کرده است که با حضور در این کارگروه راهکار خود را ارائه کرد.
این واحد به بانک صنعت و معدن بدهی دارد، به همین دلیل با موافقت بانک با دادن 6 ماه تنفس اولین گام مهم برای راه اندازی مجدد این واحد برداشته شد.
محمدیان که صاحب 2 کارخانه فولاد در زنجان و سمنان است با تقسیط بدهی ها و پرداخت بدهی به شرکت برق موافقت کرد و اعلام آمادگی کرد در صورت نیاز به وثیقه ملکی آن را به بانک ارائه دهد.
بانک صنعت و معدن همچنین موافقت کرد در صورت راه اندازی این واحد در رابطه با بدهی و تقسیط آن همکاری کند.
6108/1904
**خبرنگار: امید بهمنی/انتشار دهنده: مسعود احمدی
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.