اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا محمدرسول شیخی زاده روز چهارشنبه در اولین جلسه شورای زکات کردستان افزود: سال گذشته، به دلیل تحقق 85 درصدی برنامه های شورای زکات استان، رتبه سوم کشور را بدست آوردیم.
وی ادامه داد: از این میزان، 59 درصد سهم فقرا و 41 درصد نیز صرف پروژه های عمرانی و محرومیت زدایی در استان شد.
وی با بیان اینکه تعداد 777 روستای استان در سال گذشته پرداخت کننده زکات بودند گفت: در همین مدت، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان نیز، برای تشویق مناطق پرداخت کننده زکات، 13 میلیارد و 300 میلیون ریال به این مناطق پرداخت کرد.
شیخی زاده افزود: 62 مورد خرید و احداث مسکن مددجویی به مبلغ 9 میلیارد و 933 میلیون و 387 هزار و 20 ریال، تعمیر 29 مورد مسکن مددجویان به ارزش یک میلیارد و 449 میلیون و 50 هزار ریال، از دیگر اقدامات کمیته امداد کردستان در سال گذشته بوده است.
وی با بیان اینکه در سال گذشته، 15 مورد کمک هزینه درمانی به ارزش 807 میلیون و 700 هزار ریال به بیماران تحت حمایت کمیته امداد صورت گرفت ادامه داد: سه مورد تامین جهیزیه از محل زکات هم به مبلغ 50 میلیون ریال پرداخت شد.
به گفته شیخی زاده، هزینه کرد 46 میلیارد و 854 میلیون و 553 هزار و 20 ریال برای 160 پروژه عام المنفعه، از دیگر خدمات کمیته امداد کردستان در سال 95 بوده است.
مدیرکل کمیته امداد کردستان به برگزاری جلسات سال گذشته شورای زکات در سطح استان اشاره و اظهار کرد: در سال گذشته، هزار و 192 مورد جلسه توجیهی گروهی مبلغان، عاملان و مودیان زکات در شهرستان های استان برگزار شد.
شیخی زاده افزود: برگزاری 23 هزار و 989 جلسه چهره به چهره مبلغان با مردم، بکارگیری هزار و 661 نفر عامل برای هماهنگی با مودیان زکات، بکارگیری 118 نفر مبلغ برای ترویج و تبلیغات زکات، از جمله کارهای شورای زکات و کمیته امداد استان در سال 95 بود.
وی به برنامه های این نهاد برای جمع آوری زکات در سال 96 اشاره و اظهار کرد: برنامه ریزی شده 140 میلیارد ریال زکات در سال جاری جمع آوری شود که 60 درصد آن به فقرا و 40 درصد نیز به پروژه های عمرانی اختصاص یابد.
به گفته شیخی زاده، اولویت قرار دادن کمک به مسکن و تهیه جهیزیه برای نوعروسان محروم و کمک به پروژه های نیمه تمام سال گذشته و طرح های احداثی جدید، از جمله برنامه های کمیته امداد کردستان در سال 96 است.

** زکات سبب اخوت، محبت و مودت در جامعه می شود
نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری نیز با بیان اینکه زکات رکن سوم اسلام است گفت: زکات موجب اخوت، محبت و مودت در بین جامعه می شود.
به گفته ماموستا فایق رستمی، زکات اقتصاد را رونق بخشیده، سبب نزدیکی فقرا و اغنیا و رفع کینه و حسد می شود.
وی با بیان اینکه پرداخت زکات کاهش اموال را به دنبال نخواهد داشت افزود: زکات، برکت را در زندگی و دارایی افزایش می دهد.
ماموستا رستمی، کمیته امداد را نهادی بسیار تلاشگر در زمینه کمک به فقرا ذکر کرد و گفت: باید مردم را برای پرداخت کمک ها و زکات به کمیته امداد، ترغیب کنیم.

** پرداخت زکات اموال و دارایی را پاک می کند
امام جمعه سنندج هم با بیان اینکه مالی که زکات بر آن واجب شد مانند خونی ناسالم است که باید دفع شود اظهار کرد: پرداخت زکات، اموال و دارایی ها را پاک و منزه می کند.
ماموستا عبدالرحمن خدایی فرهنگ سازی پرداخت زکات را ضروری دانست و ادامه داد: اگر توانمندان زکات مال خود را بپردازند، مشکلی در جامعه باقی نمی ماند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان نیز شاره به اینکه سال گذشته 856 هزار تن گندم از کشاورزان کردستانی خریداری شد افزود: ساز و کاری تعیین شود که پرداخت زکات در زمان خرید و تحویل محصولات کشاورزی به سیلوها صورت گیرد.
کریم ذوالفقاری با بیان اینکه بیشترین اراضی کشاورزی کردستان دیم است اضافه کرد: مردم باید خود را وظیفه مند در پرداخت زکات بدانند و این مهم، در صورت فرهنگ سازی، ارتقا خواهد یافت.
وی گفت: در صورتی که پرداخت زکات در محل غله یا سیلوها صورت گیرد، دریافت زکات 10 برابر وضع موجود خواهد شد.
امام جمعه بیجار، امامان جمعه اهل تشیع و اهل سنت کامیاران، امام جمعه اهل تسنن قروه و نماینده ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی نیز بر اهمیت فرهنگ سازی پرداخت زکات در جامعه تاکید کردند و خواستار جدیت دستگاه های مرتبط در این زمینه شدند.
استان کردستان با جمعیتی نزدیک به یک میلیون و 600 هزار نفر، دارای 10 شهرستان، 29شهر، 31بخش، 86 دهستان و هزار و 697 روستای دارای سکنه است.
7355/ 3020
**خبرنگار: وریا کرمی/**انتشاردهنده: عبدالله رحمانی
** آگاهی از آخرین اخبار استان کردستان در کانال زیر:
@IRNASANANDAJ
https://telegram.me/joinchat/DHygAj7hzZXSBJmWuX3Bvg

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.