اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، در این روز بیشترین اهتمام بکار گرفته می شود تا اهمیت پاکیزه نگه داشتن زمین برای همگان تبیین شود.
برنامه های زیادی در این روز از سوی گروه های مردم نهاد و دولتی برگزار می شود از جمله کوهستان ها،
حاشیه شهرها، تفرج گاه های طبیعی، حاشیه رودخانه ها و جاده های بین شهری و اطراف روستاها پاکسازی می شود.
اگر چه همه این فعالیت خوب و ستودنی است، اما به نظر می رسد تمام این برنامه ها هنوز به قدر کافی در نهادینه کردن فرهنگ حفاظت از محیط زیست نتوانسته است موفق شود.
مدارس از اولین مراکز اجتماعی است که هر فرد از سنین اولیه زندگی پا به آن گذاشته و سال های تقریبا زیادی را بعد از آن در محیط مدرسه سپری می کند.
بدیهی است که محیط مدرسه محیطی بسیار تاثیر گذار برای یادگیری و یاددهی و نهادینه کردن فرهنگ محافظت از محیط زیست است.
خوشبختانه اخیرا رویکرد کتب آموزشی روند همسویی را با آشنایی و حفظ محیط زیست آغاز کرده است و این همسویی بالاخص در کتاب های درسی 'علوم تجربی'، ' مطالعات اجتماعی 'و 'کار و فن‌آوری'دوره متوسطه اول به خوبی دیده می شود.
** لزوم کاهش مصرف، بازیافت مواد و مصرف دوباره
در راستای همسو شدن با آموزه های کتب درسی و عملی نمودن آنها در محیط آموزشگاه خودمان اقدام به ایجاد یک فضا برای انبار کاغذهای باطله کردیم که کاغذهای باطله مصرفی آموزشگاه به علاوه کاغذها و مجلات و روزنامه های باطله دانش آموزان نیز در آن جمع آوری می شود و سپس تحویل مراکز بازیافت شهرداری می گردد.
در 2 سال اخیر با شروع این طرح در آموزشگاه دخترانه شهید بهشتی با استقبال از سوی دبیران و دانش آموزان و حتی والدین دانش آموزان مواجه شده است.
همکاران و دانش آموزان کاغذهای باطله خود را به صورت هفتگی و ماهانه به جای سوزاندن و دور ریختن تحویل ' انبار کاغذهای باطله' آموزشگاه می دهند.
قرار است با درآمد حاصل از این کار برای کتابخانه آموزشگاه کتاب های مورد نیاز تهیه شود.
پیشنهاد می شود در سایر مدارس فضایی این چنین ایجاد شود و همکاران و دانش آموزان برای تحویل کاغذهای باطله ترغیب و تشویق شوند به این ترتیب هم مرکزی کوچک برای جمع آوری کاغذهای باطله فراهم شود هم ' فرهنگ بازیافت کاغذ 'در بین افراد جامعه نهادینه شود.
6108
**یادداشت مهمان: شهلا خضری /** انتشار دهنده: امید بهمنی
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.