اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، در این کارگاه آموزشی جمعی از پزشکان و متخصصان جراجی استان حضور داشتند و جدیدترین یافته های علمی در زمینه لاپاراسکوپی مورد بررسی قرار گرفت.
این کارگاه با همت موسسه دانش بنیان مطالعات و خلاقیت نیروی انسانی در تهران و با همکاری گروه جراحی مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی بعثت سنندج و مرکز آموزش مداوم دانشگاه برگزار شد.
این کارگروه آموزشی پرستاری و اتاق عمل نیز جهت پرسنل شاغل در اتاق های عمل تشکیل شد.
این کارگاه جهت گروه های هدف متخصصین جراحی، اورولوژی و زنان و زایمان در سنندج برگزار می شود.
کار علمی مولاژهای تخصصی لاپاراسکوپی، ابزار شناسی و دانش شناسی جهت شرکت کنندگان در طول این دوره سه روزه در راستای آموزش بالینی برگزار می شود.
برگزاری مهارت آموزی هیستروسکوپی، هیسترکتومی، کولپوسکوپی و کوتریزاسیون نیز به عنوان اهداف آتی این موسسه طی دوره های بعدی است.
رئیس مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: مقوله آموزش بسیار مهم است و می تواند منجر به بومی سازی روش های مدرن و لاپاراسکوپی صحیح شود.
حسین عاشق اظهارکرد: لاپاراسکوپی به عنوان نوعی تکنیک درون بینی شکم و لگن، اقدامی تشخیصی است گاهی می تواند درمانی نیز واقع شود.
وی با بیان اینکه این تکنیک ها در سال های اخیر به دلیل کاهش زمان بستری بیمار در بیمارستان، کاهش درد، کوچکی برش و جوشگاه عمل مورد استقبال قرار گرفته است گفت: آموزش های حرفه ای لازم جهت انجام درست لاپاراسکوپی بدون ریزش و ریسک عملیاتی ضروری است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز در این جلسه آموزش را دغدغه اصلی دانشگاه علوم پزشکی برشمرد و گفت: تمام برنامه های دانشگاه بر محور آموزش تدوین شده است.
دکتر سیامک واحدی پیشرفت علمی و تکنولوژی در رشته های مختلف را نیازمند آموزش و برگزاری کارگاه های آموزشی عنوان کرد.
وی تمرکز در تشخیص درست و بجا، انجام صحیح لاپاراسکوپی علمی، پاسخگو بودن و تعهد پزشکان در قبال اعمال خود در رشته تخصصی مربوطه، تمرکز امکانات در استان ها و بومی سازی علم در این مراکز با استفاده از تجارب متخصصین این رشته ها ضروری عنوان کرد.
وی خواستار تشکیل جلسات آموزشی مداوم و برنامه ریزی برای دانشجویان جهت آشنایی با این مراکز شد.
وی هدف از برگزاری این جلسات آموزشی، ظرفیت سازی حرفه ای و مهارت آموزی برای انجام اعمال جراحی تحت لاپاراسکوپی در گروه های هدف است.
لاپاراسکوپی یکی از روش‌های جراحی است که در طی آن پزشک می‌تواند از طریق یک برش کوچک در زیر ناف‌، تلسکوپ مخصوص را وارد شکم کرده و اعضای لگنی یک زن نابارور را مشاهده کند.
بواسطه لاپاراسکوپی می‌توان علل مختلفی مثل تخریب لوله‌ها، اندومتریوز، چسبندگی و سل را که موجب نازایی می‌ شوند، شناسایی کرد.
7352/ 3020
**خبرنگار: شیوا اردلان منش/**انتشاردهنده: عبدالله رحمانی
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.