اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا، تیم پرنده نگری انجمن سبز چیا از سه سال گذشته تشکیل شده و در این مدت توانسته گونه های جانوری زیادی را در تالاب زریوار مریوان و حاشیه آن شناسایی کنند.
در تازه ترین مورد این تیم موفق به مشاهده و شناسایی گونه کمیاب دُرنای طناز که در لیست پرندگان حمایت شده و در معرض خطر انقراض است، شد.
جلال پزشک یکی از اعضای تیم چهار نفره پرنده نگری انجمن سبز چیا روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: قبل از تشکیل تیم پرنده نگری انجمن چیا، 34 گونه پرنده در تالاب زریوار شناسایی شده بود که در مدت سه سالی که از ایجاد این تیم می گذرد تعداد گونه های شناسایی شده به 278 گونه افزایش پیدا کرده است.
وی اضافه کرد: برای نخستین بار گونه دُرنای طناز در حاشیه تالاب زریوار استان کردستان و برای دومین بار در غرب کشور مشاهده شده است.
این عضو تیم پرنده نگری انجمن سبز چیا افزود: این گونه پرنده متاسفانه در کشورهای عربی شکار می شود و همین می تواند یکی از عوامل در خطر انقراض قرار گرفتن آن باشد.
رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست کردستان نیز در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: این گونه دُرنای حمایت شده نخستین بار است که در کردستان بطور مستند مشاهده و وجود آن ثبت شده است.
حیدر ویسی با اشاره به اینکه تیم پرنده نگری انجمن سبزچیا این گونه پرنده را در تالاب زریوار مشاهده کردند، افزود: یکی از اعضای این تیم عضو کمیته ملی ثبت پرندگان ایران است.
وی اضافه کرد: با توجه به توانمندی و تخصص اعضای تیم پرنده نگری انجمن چیا از هر لحاظ گفته و مشاهدات آنها مورد پذیرش و تایید است.
دُرنای طناز پرنده ای با 95 سانتی متر طول و کاکل بلند و سفید که از پشت چشم آغاز می شود و در پس گردنش آویزان است، منقار خیلی کوچکی دارد که به آسانی از دیگر درناها قابل تشخیص است.
پروبال درنای طناز بطور کلی خاکستری مایل به آبی و صورت و جلوی گردن و سینه اش سیاه است که به یک دسته پرهای سیاه دراز و آویزان منتهی می شود و شاه پرهای بالش نیز سیاه و انتهای سیاه رنگ شاه پرهای ثانوی داخلی آن خیلی بلند و بر روی دم آویزان است که از دم درناهای معمولی نیز کم پشت تر است.
9936/9102
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.