اخبار مرتبط

شیدا خیراللهی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سال گذشته اعضای بدن 9 بیمار مرگ مغزی در این استان به بیماران نیازمند اهدا شد.
وی افزود: از این تعداد بیمار مرگ مغزی، پنج نفر در بیمارستان های استان بستری بوده و برای برداشت عضو به تهران اعزام شدند و چهار نفر نیز در تهران بستری و پس از کسب رضایت خانواده هایشان نسبت به اهدای عضو آنها اقدام شد.
کارشناس مسئول اهدای عضو دانشگاه علوم پزشکی کردستان اضافه کرد: در میان این بیماران تنها 2 نفر کارت اهدای عضو داشتند البته رضایت خانواده شرط اصلی اهدای عضو بیمار مرگ مغزی است و صدور کارت فقط جنبه فرهنگی دارد و نمی تواند مجوزی برای برداشت عضو در زمان مرگ دارنده کارت باشد.
وی یادآور شد: بیماران مرگ مغزی بدلیل فعال نبودن واحد پیوند اعضا در بیمارستان کوثر سنندج برای برداشت عضو به بیمارستان شریعتی تهران اعزام می شوند.
خیراللهی گفت: از سال 1390 تاکنون اعضای بدن حدود 40 بیمار مرگ مغزی در این استان با همکاری و رضایت خانواده هایشان به بیماران نیازمند اهدا شده است.
وی تاکید کرد: داوطلبان اهدای عضو علاوه بر مراجعه به این واحد می توانند با ثبت نام در سایت اینترنتی اهدای عضو ایرانیان ehda.center در این عمل خیر داوطلب شوند.
کارشناس مسئول اهدای عضو دانشگاه علوم پزشکی کردستان افزود: در این سامانه کد ملی هر فرد به صورت آنلاین کنترل شده و در صورتی که اطلاعات مطابق کارت ملی وارد شده باشد، کارت اهدای عضو صادر و متقاضی می تواند همان لحظه کارت خود را ذخیره و سپس چاپ کند.
به گزارش ایرنا، مرگ مغزی به معنی عدم بازگشت به زندگی است و زندگی بیمار وابسته به دستگاه است در صورت جدا شدن از دستگاه بعد از چند ثانیه او فوت می کند.
سطح هوشیاری این بیماران عدد سه است در حالیکه سطح هوشیاری انسان سالم عدد 15 است، بیمار مرگ مغزی در صورتی که اهدای عضو هم نشود بیشتر از هفت تا 10 روز زنده نخواهند ماند.
اعضای قابل اهدای فرد مرگ مغزی شامل قلب، ریه ها، کبد، روده ها، لوزالمعده و کلیه هاست ضمن اینکه برخی از بافت های بدن از جمله پوست، قرنیه، تاندون، غضروف، استخوان و دریچه قلب نیز قابل پیوند است.
7348/9102
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.