اخبار مرتبط

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی شرکت آب منطقه ای کردستان، هم اکنون 55 مترمکعب آب در ثانیه از دریچه های سد و تونل های تامین آب شرب تخلیه می شود.
طبق محاسبات صورت گرفته سرریز سد گاوشان در ساعات آینده بتدریج بیشتر شده و در روزهای آتی به 100 مترمکعب در ثانیه افزایش خواهد یافت.
این سد با حجم مخزن 550 میلیون مترمکعب و 133 متر ارتفاع از بستر در 45 کیلومتری سنندج واقع شده و هدف از ساخت آن، تامین آب شرب و کشاورزی شهرهای کرمانشاه و کامیاران است.
شرکت آب منطقه ای اعلام کرده مردم تحت هیچ شرایطی به سرریز سد و حاشیه رودخانه گاورود نزدیک نشوند و بهره برداران و کشاورزان از تردد و فعالیت در حریم رودخانه ها خودداری کنند.
بر اثر بارش های خوب بهاری سال جاری، سدهای عباس آباد بانه، گاران، زریوار، زیویه، سورال و قشلاق سنندج نیز سرریز کردند.
به گزارش ایرنا، کردستان استانی کوهستانی بوده و اقلیم آن متاثر از توده‌های هوای گرم و مرطوب مدیترانه‌ ای است که موجب بارندگی ‌هایی در بهار و ریزش برف در زمستان ها می شود.
از حوضه های آبریز اصلی استان کردستان می توان به خلیج فارس و دریای عمان، دریای خزر و دریاچه ارومیه و حوضه های آبریز فرعی نیز به سفیدرود شامل رودخانه های تلوار و قزل اوزن، مرزی غرب شامل رودخانه‌های سیروان و زاب کوچک، کرخه شامل رودخانه رازآور و دریاچه ارومیه شامل رودخانه های زرینه و سیمینه رود اشاره کرد.
تعداد دشت های استان 9 مورد بوده که پنج دشت آن در نیمه شرقی، 2 دشت در غرب و 2 دشت دیگر در جنوب استان واقع شده است، دشت های قروه - دهگلان و چهاردولی در شرق استان جزو دشت های ممنوعه (از نظر برداشت آب های زیرزمینی) محسوب می شوند.
استان کردستان 9 سد در حال بهره برداری، 12 سد در دست اجرا و 15 مورد نیز در مرحله مطالعات دارد.
7355/9102
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.