اخبار مرتبط

یوسف چشمیدری یکشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در پی گزارش یکی از زنبورداران روستای نسل از توابع بخش مرکزی مبنی بر حمله حیوان وحشی به کندوهایش، کارشناسان محیط زیست برای بررسی موضوع به محل اعزام شدند
وی اضافه کرد: در بازدید و بررسی میدانی کارشناسان محیط زیست از محل حادثه مشخص شد بیش از 35 کندوی زنبور عسل در اثر حمله خرس ها از بین رفته است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست سروآباد یادآور شد: در محل حادثه رد پای خرس و مدفوع این حیوان مشاهده شد که این شواهد وجود خرس در محل حادثه‌ و حمله به کندوها را اثبات می‌کند.
وی با بیان اینکه قبلا در این منطقه خرس قهوه ای مشاهده شده است، افزود: جای پاهای به جا مانده از خرس در سایزهای بزرگ و کوچک نشان از وجود چند قلاده خرس در محل را می‌دهد.
چشمیدری تاکید کرد: با توجه به اینکه این منطقه زیستگاه خرس قهوه ای است زنبورداران حدالامکان از قراردادن کندوهای زنبور عسل در این منطقه خودداری کرده و یا با هماهنگی این اداره و کسب مجوزهای لازم نسبت به این امر اقدام کنند و در صورت لزوم شب ها از کندوهای خود مراقبت کنند تا منجر به حمله وحوش و بروز خسارت به آنها نشود.
وی گفت: منطقه شکار و تیراندازی ممنوع پیازه و کره میانه به عنوان یکی از زیستگاه های خرس قهوه‌ای در شهرستان سروآباد محسوب می شود که تعدادی روستا در حاشیه و داخل این منطقه قرار دارند که شغل اصلی اهالی آنها دامداری و کشاورزی است، از این رو گهگاهی احتمال حمله خرس به دام های اهلی و محصولات کشاورزی در محدوده این روستاها دور از انتظار نیست.
چشمیدری اظهار داشت: از اهالی روستاهای اطراف تقاضا می شود جهت جلوگیری از تقابل این جانداران با بهره‌برداران جوامع محلی در صورت مشاهده حیات وحش شاخص مانند خرس قهوه ای و یا بروز هرگونه خسارت مراتب را به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اطلاع دهند تا اقدامات لازم انجام شود.
چشمیدری افزود: شهرستان سروآباد با 57 هزار هکتار منطقه حفاظت شده و 10 هزار هکتار منطقه تیراندازی و شکار ممنوع و همچنین تنوع گونه های گیاهی و جانوری شاخص، سروآباد را نسبت به سایر شهرستان ها متمایز کرده است.
رئیس محیط زیست شهرستان سروآباد یادآور شد: منطقه حفاظت شده کوسالان و شاهو در این شهرستان زیستگاه گونه های شاخص جانوری پلنگ ، خرس قهوه ای، سمندرها، کبک، روباه، بزکوهی، گرگ و سنجاب است.
به گزارش ایرنا، منطقه حفاظت شده کوسالان و شاهو این منطقه با وسعت 57 هزار و 236 هکتار در استان کردستان، حد فاصل شهرستان های سروآباد، مریوان و کامیاران واقع شده است.
در این منطقه تاکنون 117 گونه پرنده، 23 گونه پستاندار، 17 گونه خزنده و 242 گونه گیاهی، شناسایی شده و مهمترین گونه های جانوری آن کل و بز، خرس قهوه ای، قوچ و میش، کرکس، هما و عقاب طلایی است.
7354/9102
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.