به گزارش خبرنگار ایرنا، رحمت صادقی روز سه شنبه در مراسم گرامیداشت شهدای بمباران شیمیایی حلبچه اظهار داشت: در حوزه علمی و آثار تخریبی این حمله شیمیایی کار زیادی صورت نگرفته و نیاز است در این زمینه بیشتر کار شود.
وی اضافه کرد: جا دارد جنبه های دیگر این حادثه از جمله بحث حقوقی و روانشناختی آن مورد واکاوی قرار گرفته و حتی موضوع پایان نامه ها و مقالات علمی قرار گیرد.
رئیس دانشگاه کردستان افزود: امیدواریم دانشگاه های استان و هیات های علمی ابعاد محیط زیستی و آثار مخرب فاجعه حلبچه را بیشتر مورد بررسی قرار داده و نسبت به انجام پژوهش های جامعه شناختی این واقعه اهتمام بیشتری داشته باشند.
روانشناس و عضو هیات علمی دانشگاه کردستان هم در این مراسم گفت: بمباران شیمیایی حلبچه و کشتار مردم بی گناه این منطقه جزو نقطه های سیاه تاریخ جهان محسوب شده و هیچگاه از اذهان مردم فراموش نخواهد شد.
احمد سهرابی با بیان اینکه ممکن است سلامت روان افراد باقی مانده در فاجعه حلبچه تحت تاثیر آن جنایت باشد، افزود: راه چاره کاهش تاثیر پذیری این افراد و کنار آمدن با این پرخاشگری ها، همبستگی اجتماعی، همدلی ها و دلسوزی های مردم است.
حقوقدان و عضو هیات علمی دانشگاه کردستان نیز با بیان اینکه برای اولین بار در جنگ جهانی اول (1915) از سلاح شیمیایی استفاده شد، تاکید کرد: در سطح جهان اقداماتی برای ممانعت استفاده از سلاح شیمیایی انجام گرفت اما با چند سال تاخیر در سال 1977 کنوانسیون منع این سلاح تصویب شد.
شهرام محمدی یادآور شد: ایران جزو اولین کشورهایی است که به این کنوانسیون ملحق شد اما آمریکا به هر دلیلی به کنوانسیون منع استفاده از سلاح شیمیایی نپیوسته است.
وی با بیان اینکه از منظر جرم شناسی هنوز جنایت حلبچه بررسی نشده است، افزود: با توجه به عمق این واقعه، حمایت های اجتماعی، مشاوره ای و پزشکی از قربانیان و بازماندگان بمباران شیمیایی حلبچه صورت نگرفته و مجازات صرف مرتکبان این جنایت کافی نیست.
جامعه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه کردستان هم بازنمایی و مطرح کردن جنایت صدام در حلبچه را در ایجاد حساسیت های اجتماعی و فرهنگی مردم بسیار موثر دانست و گفت: ضروری است برای یادبود چنین اتفاقات ناگواری، با نوشتن داستان، ساخت فیلم و مقالات علمی کارهای بیشتری کرد.
حسین دانش مهر با بیان اینکه کشتار مردم حلبچه واقعیتی کاملا اجتماعی است، اضافه کرد: پس از این واقعه، شاهد نمایان شدن پدیده های اجتماعی در سطح جهان و تعلیق قواعد حقوقی و اجتماعی بودیم.
وی تاکید کرد: اگر می خواهیم که شاهد تکرار چنین جنایاتی نباشیم باید سیستم اداری و سیاسی را عقلانی تر و کنترل پذیرتر کنیم ضمن اینکه نیاز است حساسیت مردم و دولت ها را نسبت به این قبیل وقایع بیشتر برانگیزیم.
به گزارش ایرنا، چند ماه مانده به پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت از سوی ایران و پایان جنگ هشت ساله میان ایران و عراق، در ۲۵ اسفند ۱۳۶۶(۱۶ مارس ۱۹۸۸ میلادی) ارتش عراق شهر حلبچه را مورد بمباران شیمیایی قرار داد که در پی آن حدود پنج هزار نفر از مردم غیر نظامی این شهر قتل عام شدند.
7355/9102
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.