به گزارش خبرنگار ایرنا، امین مرادی روز دوشنبه در نشست خبری اظهار داشت: کار تدوین دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان از خرداد سال 95 توسط حوزه هنری استان به صورت رسمی آغاز شده و در مرحله اول تدوین 9 عنوان از این دانشنامه در دستور کار قرار گرفت.
وی افزود: تا کنون چهار عنوان از این تعداد در آستانه سال نو و با حضور، پژوهشگران، اندیشمندان و صاحب نظران حوزه فرهنگ، هنر و تمدن کشور و استان رونمایی و به صورت رسمی دبیرخانه دائمی دانشنامه در حوزه هنری فعالیت خود را برای انجام طرح های بعدی آغاز می کند.
رییس حوزه هنری کردستان گفت: در این آیین از کتاب های کردستان و شرق شناسان اثر کامبیز کریمی، کردستان و مشاهیر(سنجر خان) اثر اسماعیل احمدی، کردستان و ادب حماسی اثر هادی یوسفی و کردستان و ادبیات عامه اثر جمال احمدی رونمایی می شود.
وی یادآور شد: پنج عنوان دیگر فاز اول این دانشنامه نیز نیمه اول سال آینده و پس از طی مراحل نهایی خود در استان رونمایی می شود.

**آغاز فاز دوم دانشنامه
مرادی با بیان اینکه فاز دوم دانشنامه در قالب 10 عنوان دیگر آغاز شده است، ابراز امیدواری کرد، با حضور پژوهشگران دانشگاهی در این زمینه شاهد اتفاقات بسیار خوبی در سال 98 باشیم.
وی با اشاره به اهمیت دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان برای نسل های آینده گفت: میراث فرهنگی مناطق بومی ایران، ثروت ملی جامعه ایرانی و منبع بسیارغنی برای پژوهش های جامعه شناختی، مردم شناسی، تاریخی و زبانشناسی است.
رییس حوزه هنری کردستان افزود: ضرورت شناخت پیشینه تمدن و فرهنگ استان، که به علت عدم برخورد جدی با آن، در معرض فراموشی است و تلاش برای گرد آوری و طبقه بندی اسناد در باره ی میراث فرهنگی و طبیعی و معرفی همگانی چهره فرهنگی آن از جمله موارد مورد توجه در دانشنامه فرهنگ و تمدن است.

**رونمایی از نخستین آلبوم موسیقی سنتی هوارمان
وی اظهار داشت: یکی دیگر از برنامه های حوزه هنری در آستانه سال نو رونمایی از نخستین آلبوم موسیقی سنتی هورامی با عنوان کوسالان به خوانندگی 'هیوا شاه محمدی ' و تولید حوزه هنری استان سنندج است.
مرادی افزود: آلبوم کوسالان با شماره ثبت 318 / م - 97 در مرکز موسیقی حوزه هنری مجوز انتشار گرفته و نخستین اثر موسیقی سنتی هورامان است که توسط هنرمند توانمند هیوا شاه محمدی و همراهی گروهی از هنرمندان موسیقی استان تهیه شده است.
وی اضافه کرد: این آلبوم با 6 قطعه موسیقی با عناوین مختلف به تهیه کنندگی حوزه هنری کردستان به عنوان اولین البوم موسیقی سنتی هه ورامان روانه بازار شده است.
رییس حوزه هنری کردستان با اشاره به ژانرهای مختلف موسیقی هورامان به سیاچمانه اشاره کرد و گفت: دراین موسیقی اشعار و ملودی های عرفانی، عاشقانه و مسائل مختلف اجتماعی با شیوه ای خاص و مختص این مناطق به زیبایی خاصی اجرا می شود.
وی اظهار داشت: کوسالان نام رشته کوهی است در هورامان که به دلیل طبیعت زیبای آن همواره الهام بخش شعرا و خوانندگان موسیقی سنتی این مرزوبوم است.
هیوا شاه محمدی در سال 1359 در هورامان متولد و از سال 1387 با حضور در محضر استاد بهرام ساعد به فراگیری سازهای تار و سه تار تا پایان دوره ردیف موسیقی ایرانی تلمذ کرد.
وی نزد استاد کیوان ساکت دوره های مختلف نوازندگی و مبانی موسیقی ایرانی را به پایان رسانده و در محضر استاد حبیب اله تولایی دوره کامل ردیف آواز ایرانی و صداسازی را فراگرفت و سپس در سنندج و زیر نظر استاد مهدی احمدی دوره های سلفژ و مبانی موسیقی کلاسیک را فراگرفت.
تأسیس آموزشگاه موسیقی در مریوان و کاربا کودکان سبب شد تا دوره مربیگری کودک(ارف) را نیز زیر نظر مادر موسیقی کودکان استاد سودابه سالم، گذرانده و هم اکنون حاصل این سال ها تلاش را در آموزشگاه موسیقی هیرا در سنندج به هنرجویان و علاقه مندان موسیقی به عنوان مدرس آموزش می دهد.
آیین گشایش دبیرخانه دائمی دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان 22 اسفند و رونمایی از آلبوم موسیقی هورامان 23 اسفند در پردیس سینمایی بهمن سنندج برگزار می شود.
7348 / 3034
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.