اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا، هومن قصری روز یکشنبه در نشست خبری اظهار داشت: اکنون این استان در زمینه کاهش آمار عمل سزارین در بین استان های کشور رتبه نخست را دارد و از سوی وزارت بهداشت مورد تقدیر قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه هم اکنون آمار انجام عمل سزارین در استان 36.6 درصد است گفت: این آمار در زایمان های بار اول 16 درصد است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان افزود: سیاست گذاری و هدف دانشگاه علوم پزشکی استان برای سال آینده این است که آمار عمل های سزارین را به زیر 30 درصد برساند.
وی اظهار داشت: همچنین یکی دیگر از برنامه های جدی این دانشگاه برای سال 98 کاهش مرگ و میر مادران باردار و نوزادان یک تا 59 روز است.

** ایجاد مرکز غربالگری سرطان در 2 شهر کردستان
وی اظهار داشت: در سال جاری و با امکانات و تجهیزات مختلفی از جمله 2 دستگاه ماموگرافی که وزارت بهداشت در اختیار دانشگاه قرار داده مرکز غربالگری سرطان را در شهرستان های سنندج و سقز راه اندازی شده است.
قصری افزود: با برنامه ریزی های مناسبی که در این زمینه انجام شد در سال جاری تست غربالگری سرطان با پیشرفته ترین امکانات در این 2 مرکز آغاز شده و در حال انجام است.

** افزایش تخت های فعال بیمارستانی
وی همچنین به افزایش تخت های فعال بیمارستانی در سال جاری در استان اشاره کرد و گفت: در سال گذشته آمار تخت های فعال بیمارستانی در استان 2 هزار و 78 تخت بود که این میزان تا پایان بهمن امسال به 2 هزار و 220 تخت افزایش یافت.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان افزود: تعداد تخت های ویژه همانند تخت های آی سی یو، سی سی یو، ای سی یوی کودکان نیز از 215 مورد در سال گذشته به 245 مورد در سال جاری رسیده است.
وی به بحث نظارت در بیمارستان ها و مراکز درمانی استان اشاره کرد و گفت: در سال جاری نظارت و بازرسی کامل از مطب های خصوصی و دولتی استان، بیمارستان ها و مراکز درمانی انجام شده است.
قصری افزود: ینظارت بر تعرفه ها در مراکز درمانی و مطب ها از جمله برنامه های نظارتی این دانشگاه بوده که در این زمینه یکی از بهترین استان های کشور است.

**50 درصد مراکز درمانی خصوصی در نوروز 98 فعال است
وی همچنین به برنامه ریزی های لازم برای ایام عید نوروز در استان اشاره کرد و گفت: با برنامه ریزی های انجام شده نظارت بر نحوه عملکرد مراکز درمانی و بهداشت غذا و دارو در استان با جدیت انجام می شود.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به حضور متخصصین پایه و تمامی تخصص های مورد نیاز در بیمارستان ها طی این ایام گفت: تلاش می کنیم درمانگاه های تخصصی در این ایام برای خدمات رسانی به مردم باز باشند.
وی افزود: براساس برنامه ریزی های انجام شده قرار است 50 درصد مراکز خصوصی درمانی در ایام عید برای ارائه خدمات تخصصی و تشخیصی درمانی در ایام عید فعال شوند.
قصری به برنامه ریزی های لازم برای مقابله با حوادث شب چهارشنبه آخر سال نیز اشاره کرد و گفت: در شب چهارشنبه سوری نیز پزشکان متخصص در حوزه های چشم پزشکی، جراحیی و غیره از ساعت 13 روز سه شنبه آخر سال تا 12 شب در بیمارستان ها و مراکز درمانی استان مستقر می شوند.
به گزارش ایرنا، تا قبل از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در کردستان دانشگاه یا دانشکده علوم پزشکی وجود نداشت، در سال 1365 مجموعه ای آموزشی پژوهشی با ظرفیت پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی در رشته های پرستاری و علوم آزمایشگاهی در این استان تشکیل شد.
در سال 1367 دانشکده پرستاری و مامایی برای پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناس پرستاری و کاردانی مامایی نیز راه اندازی شد.
با تصویب رشته پزشکی در شورای ارزیابی گسترش دانشگاه ها در سال 1369 و ادغام سازمان منطقه ای بهداشت و درمان، دانشکده علوم پزشکی کردستان نیز تشکیل شد.
در سال 1371 از تجمیع دانشکده های پزشکی، پرستاری و مامایی، ارتقای به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی صورت گرفت و در حال حاضر این دانشگاه دارای پنج دانشکده پزشکی، پیراپزشکی، بهداشت، دندانپزشکی و پرستاری و مامایی است.
7348 / 3034
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.