اخبار مرتبط

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان، بهمن مرادنیا در جلسه کارگروه مقابله با تحریم ها در استان اظهار داشت: لازم است گام‌های عملی و اساسی برای رفع مشکلات مرز باشماق برداشته شود، تا از فرصت تجاری ایجاد شده با اقلیم کردستان عراق بهره مند شویم.
وی بر ضرورت حذف و برداشته شدن خود تحریمی‌ها و همراهی بیشتر دستگاه‌های اجرایی تاکید کرد و افزود: گام اول موفقیت در مقابله با تحریم ها برداشتن خود تحریمی ها بوده که بواسطه ناهماهنگی ها و عدم مدیریت صحیح به وجود آمده است.
استاندار کردستان با بیان اینکه برخی از ادارات بخشی نگرند و تنها به منافع اداره متبوع خود می اندیشند گفت: وظیفه همه خدمت به مردم است و انتظار داریم دستگاه‌های اجرایی همسوتر و روانتر با همدیگر کار کنند.
مرادنیا مانع تراشی در مسیر کارها را آسان و برداشتن موانع و محدودیت ها را امری دشوار قلمداد کرد و افزود: هم اکنون فرصت های خوبی برای رونق صادرات و افزایش ترانزیت از مرز باشماق مریوان فراهم است و نباید با ناهماهنگی این فرصت از دست برود.
وی افزود: در آینده نزدیک مرز سیرانبند هم به روی مسافران باز می شود و باید از 2 مرز باشماق و سیرانبند نهایت استفاده و بهره برداری را برد.

**ساماندهی مرز باشماق نیازمند تلاشی فراتر از وظایف اداری است
معاون اقتصادی استاندار کردستان هم در این نشست گفت: رفع موانع و مشکلات مرز باشماق، نیازمند کار مداوم و پیگیرانه است و از مدیران درخواست دارم امورات مرز را همچون کارهای معمول روزانه و وظایف اداری نبینند.
حسین فیروزی از توقف چهار روزه کامیون های ترانزیتی در مرز باشماق انتقاد کرد و اظهار داشت: لازم است برای سرعت بخشیدن به صادرات این مشکل برطرف شود و این مسئله با یک هماهنگی درون استانی قابل حل است.
وی با بیان اینکه طولانی شدن زمان خواب و توقف کامیون های ترانزیتی به صادرات استان ضربه می زند از طرح تسهیل صادرات تا پایان فروردین ماه سال آینده خبر داد و گفت: با توجه به تحولات مثبت ایجاد شده در عراق و سوریه چشم انداز روشنی پیش روی مرزهای استان کردستان است.
معاون اقتصادی استاندار کردستان اضافه کرد: همین مسئله ثابت می کند که ما به کار جدی تر وشبانه روزی در مرز باشماق نیاز داریم.
فیروزی به دستور العمل ابلاغی به استان‌ها برای اجرای برنامه هایی برای مقابله با تحریم ها اشاره کرد و گفت: این دستور العمل از 2 بخش تشکیل شده است که بخش اول آن شامل مشکلات و موانعی است که در استان قابل حل است ودرباره آن باید تصمیم گیری شود و بخش دوم مسائلی است که در استان قابل حل نیست و باید آنها را دسته بندی وبرای رفع آن به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ارجاع داده شود.
وی با بیان اینکه از جمله موضوعات قابل حل در استان موضوع تنظیم بازار است افزود: مشکلاتی در این بخش وجود داد و می رود در سطح ملی و برای کاهش قیمت ها کالاهای اساسی بیشتری به کردستان تخصیص داده شود.
وی یادآور شد: برای کاهش قیمت برخی از کالاها در استان تدابیری از جمله برپایی نمایشگاه عرضه مستقیم کالا در همه شهرستان ها اندیشیده شده است.
فیروزی اضافه کرد: عرضه مستقیم کالا تا سه روز آینده در همه شهرستان ها اجرایی می شود و این امر می تواند به ثبات بازار کمک کند.
وی با بیان اینکه بواسطه تحریم ها و جنگ اقتصادی دشمن علیه کشور مشکلاتی بوجود آمده، تاکید کرد: در شرایط کنونی لازم است ادارات و سازمان های دولتی از بخشی نگری پرهیز کنند، تا بتوانیم ثبات و آرامش را به بازار برگردانیم.
6108 / 3034
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.