اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا، فرزام بیدارپور عصر یکشنبه در نشست خبری اظهار داشت: این طرح در راستای نظارت و بازدید از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی استان برای نوروز 98 انجام می شود.
وی گفت: در راستای اجرای این طرح 53 نفر درگیر بوده و روزانه 21 تا 23 گروه از 19 هزار مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی در سطح اماکن عمومی استان و همچنین اماکن بین راهی بازدید می کنند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان افزود: سال گذشته در بازدید های انجام شده از این مراکز 62 تن مواد غذایی فاسد و تاریخ گذشته در سطح استان جمع آوری و معدوم شد.
وی اظهار داشت: امسال نیز با توجه به شرایط بازار و وضعیت سفرهای مردمی احتمال افزایش آمار مواد غذایی فاسد در این مراکز وجود دارد لذا انتظار می رود مردم با تلفن 190 موارد مشکوک را گزارش دهند.
دکتر بیدارپور با بیان اینکه در حال حاضر نسبت به گذشته آمار تماس های مردم و ارائه گزارش تخلفات از طریق 190 افزایش یافته است، گفت: این آمار نشان می دهد که مردم از این سامانه اطلاع دارند ضمن اینکه از رسانه ها انتظار می رود در این زمینه بیشتر اطلاع رسانی کنند.

**غربالگری 24 هزار مادر باردار از نظر خطر ویروس HIV
وی به فعالیت های حوزه بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان اشاره کرد و گفت: در سال گذشته 24 هزار مادر باردار از نظر خطر آلودگی به ویروس HIV در استان غربالگری شده است که یک نفر آلوده به این ویروس پیدا شد.
معاون درمانی دانشگاه علوم پزشکی کردستان افزود: با اقدامات و تلاش های انجام شده نوزاد این مادر بدون آلودگی به این ویروس متولد شد و هر 2 در سلامت هستند.
وی همچنین به انجام غربالگری سرطان روده بزرگ اظهار داشت: در زمینه سرطان روده بزرگ نیز 26 هزار روستایی در رنج سنی 50 تا 69 سال غربالگری شد که 430 نفر مشکوک بودند و پس ار انتقال به بیمارستان در حال کونولوسکوپی هستند.
بیدارپور یکی دیگر از اقدامات انجام شده را غربالگری نوزادان سه تا پنج روز دانست و گفت: سال گذشته همچنین 21 هزار و 800 نوزاد سه تا پنج روزه غربالگری شد که این آمار در سال جاری 147 مورد نسبت به سال گذشته افزایش یافت.

** تمام منابع آبی نمونه برداری می شود
وی در ادامه اظهار داشت: با برنامه ریزی های انجام شده سالانه از تمام منابع آبی استان نمونه برداری می شود ضمن اینکه در برخی از شهرها و مناطق استان این نمونه برداری 2 بار انجام شد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان افزود: در این نمونه برداری ها منابع آبی از نظر وضعیت فلزات سنگین، نیترات و غیره بررسی می شوند که در سال جاری 44 مورد آرسینگ در مناطق روستایی داشتیم.

**راه اندازی مراکز 16 ساعته در سال آینده
وی همچنین به برنامه های سال آینده حوزه بهداشتی استان اشاره کرد و گفت: یکی از برنامه های ما برای سال آینده راه اندازی مراکز 16 ساعته در استان و کاهش فشار بر اورژانش های بیمارستانی است.
دکتر بیدارپور افزود: در حال حاضر سه مرکز در نایسر، بهاران و همچنین شهید تعریف سنندج دایر شده و در شیفت های عصر نیز به مردم در زمینه های مختلف خدمات درمانی ارائه می دهد.
وی اظهار داشت: تلاش می کنیم در سال آینده مراکز 16 ساعته در سطح استان راه اندازی شود که تا 24 شب فعال بوده و مردم می توانند به جای مراجعه به اورژانس ها به این مراکز مراجعه کنند.
به گزارش ایرنا، تا قبل از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در کردستان دانشگاه یا دانشکده علوم پزشکی وجود نداشت، در سال 1365 مجموعه ای آموزشی پژوهشی با ظرفیت پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی در رشته های پرستاری و علوم آزمایشگاهی در این استان تشکیل شد.
در سال 1367 دانشکده پرستاری و مامایی برای پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناس پرستاری و کاردانی مامایی نیز راه اندازی شد.
با تصویب رشته پزشکی در شورای ارزیابی گسترش دانشگاه ها در سال 1369 و ادغام سازمان منطقه ای بهداشت و درمان، دانشکده علوم پزشکی کردستان نیز تشکیل شد.
در سال 1371 از تجمیع دانشکده های پزشکی، پرستاری و مامایی، ارتقای به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی صورت گرفت و در حال حاضر این دانشگاه دارای پنج دانشکده پزشکی، پیراپزشکی، بهداشت، دندانپزشکی و پرستاری و مامایی است.
7348 / 3034
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.