به گزارش خبرنگار ایرنا حمید رضا خوشبخت عصر پنجشنبه در نشست خبری اظهار داشت تبدیل جشنواره هه لپه کی بانه به یک برند فرهنگی برای جذب گردشگران از اهداف دستگاه های متولی برگزاری آن است.
وی اضافه کرد: سومین جشنواره هه لپه رکی بانه برخلاف اولین و دومین دوره آن که شهرستانی و استانی برگزار شد نوروز سال 98 به صورت کشوری برگزار می شود.
وی اظهار داشت: برای برگزاری سومین جشنواره هه لپه رکی نوروز سال 98 از چند شبکه تلویزیونی بین المللی داخلی برای پخش زنده دعوت شده و ثبت جهانی این رویداد به صورت مستقیم از این شبکه های تلویزیونی پخش می شود.
خوشبخت اضافه کرد: سومین جشنواره کشوری هه لپه رکی بانه از هشتم تا یازدهم فروردین سال 98 با هدف پیوند بین جشنواره های بین المللی با جشنواره هه لپه رکی بانه و شرکت گروه های هه لپه رکی در جشنواره های بین المللی برگزار می شود.
دبیر سومین جشنواره کشوری هه لپه رکی بانه با اشاره به اینکه سعی می شود دوره های بعدی این جشنواره در سال های آینده به صورت بین المللی برگزار شود اظهار داشت: یک میلیارد ریال منابع اعتباری آن از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، یک میلیارد ریال از سوی فرمانداری و 300 میلیون ریال نیز از سوی شهرداری بانه تامین می شود.
دبیر اجرایی سومین جشنواره هه لپه رکی بانه هم در این نشست گفت: یکی از رویدادهای مهم این جشنواره در سومین دوره ثبت جهانی بزرگترین هه لپه رکی دنیا با سازهای زنده ( دهل و سورنا) است.
سید احمد توکلی افزود: عدم حضور نماینده گینس در ایران از مشکلات ثبت جهانی هه لپه رکی بانه است که تلاش می کنیم نماینده این دانشنامه در یکی از کشورهای دنیا برای حضور در جشنواره دعوت شود.
وی افزود: این رویداد فرهنگی به صورت مستقیم در شبکه جهانی سحر، شبکه 2 سیما، شبکه شما، شبکه مهاباد و شبکه جام جم پخش می شود.
دبیر اجرایی سومین جشنواره کشوری هه لپه رکی بانه افزود: 46 اثر هنری به دبیر خانه جشنواره ارسال شده که پس از باز بینی آثار 16 اثر در بخش های مختلف به بخش پایانی راه یافته است.
به گزارش ایرنا، دومین جشنواره منطقه ای هه لپه رکی بانه هفتم تا دهم فروردین ماه امسال ( نوروز 97) با 41 اثر هنری هه لپه رکی و اجرای 12 گروه از مناطق مختلف کُردنشین برگزار شد.
نخستین جشنواره هه لپه رکی بانه شهریور سال 90 به صورت شهرستانی با حضور گروه های هه لپه رکی محلی برگزار شده بود.
در کارگاه های جشنواره هه لپه رکی آموزش هه لپه رکی مناطق کرد نشین ارائه می شود که برای شرکت کنندگان گواهی مهارت صادر می شود و پنل های تخصصی نیز در مورد تئوری هه لپه رکی برگزار می شود.
با توجه به تعداد مناطق کرد نشین و تنوع این مناطق در هه لپه رکی نیز تنوع وجود دارد در کتاب فولکلور دکتر سروش به 67 نوع بزم در منطقه بادینان عراق اشاره و ثبت شده و در کردستان نیز بیش از 60 نوع هه لپه رکی شناسایی شده است.
شهرستان مرزی بانه با 158 هزار نفر جمعیت در 270 کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.
7469/
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.