اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا، قدیر آریان روز دوشنبه در نشست خبری اظهار داشت: بیش از 275 گزارش تصرف مراتع به این اداره ارجاع شد که با توجه به امکانات و نیروی انسانی، 202 فقره از گزارشات به مساحت 270 هکتار مورد بررسی قرار گرفت.
وی افزود: با همکاری مردم در اعلام گزارش تصرف منابع طبیعی، ماموران و محیط بانان موفق به جلوگیری از تخریب و تصرف 45 مورد تخلفات شدند.
آریان به اهمیت و ارزش زیست محیطی مراتع برای جانداران اشاره کرد و یادآور شد: در بیش از 50 هکتار از اراضی ملی روستای خرم آباد عملیات کنترل فارو اجرا و در بیش از 100 هکتار از اراضی مورد نیاز شهرستان نیز عملیات کپه کاری و بذر کاری انجام شده است.
وی با بیان اینکه تبدیل دیم زارهای کم بازده به اراضی ملی می تواند به حفظ محیط زیست کمک شایانی کند، اضافه کرد: 45 هکتار از دیم زارهای کم بازده روستاهای خرم آباد و نذری به اراضی ملی تبدیل شدند.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری بیجار گفت: یکی دیگر از اقدامات مهم در حفظ محیط زیست شهرستان، جداسازی اراضی کشاورزی از ملی در چهار روستای چشمه کوره، مهرآباد، قزل بلاغ و چهل میران بوده است.
وی با اشاره به اجرای 2 پروژه ملی و استانی در واحد استعدادیابی تاکید کرد: حدود 50 هکتار از اراضی روستای امیرآباد برای احداث کارخانه پتروشیمی و 140 هکتار از اراضی ملی برای پروژه زنجیره فولاد با توجه به استعداد منطقه به جهاد کشاورزی واگذار شده است.
آریان از توزیع نهال رایگان در هفته منابع طبیعی خبر داد و افزود: هفت هزار و 500 اصله نهال از 6 نوع سازگار با محیط زیست نیز هفته منابع طبیعی (15 تا 21 اسفند) در میان مردم و دستگاه های اجرایی توزیع خواهد شد.
وی اضافه کرد: امسال طرح نظارت، بازدید و نحوی نگهداری از نهال های کاشته شده توسط متقاضیان در هفته منابع طبیعی سال قبل نیز اجرا خواهد شد.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری بیجار از طرح خانه تکانی کاغذی در شهرستان هم خبر داد و گفت: این طرح با هدف بازیافت کاغذهای باطله برای اولین بار در برخی از مدارس شهرستان اجرا و به تعداد شرکت کنندگان در این طرح نهال رایگان اهدا می شود.
او با تشریح اینکه حفاظت از منابع طبیعی نیازمند همیاری همه آحاد جامعه است، یادآور شد: بیش از 10 دوره آموزشی، ترویجی برای مجریان و بهره برداران محلی برگزار شد و 550 دانش آموز نیز در قالب همیار طبیعت، مروج و محافظ با هدف ترویج فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی جذب شدند.
به گزارش ایرنا، هفته منابع طبیعی از 15 تا 21 اسفند با شعار (منابع طبیعی، بزرگترین سرمایه ملی) است.
در شهرستان بیجار که با حدود 89 هزار نفر جمعیت در 140 کیلومتری شهر سنندج در شرق استان کردستان واقع است، سه منطقه بی نظیر و شاخص طبیعی، تاریخی و باستانی به نام های منطقه چنگ الماس در نزدیک روستای حسن تیمور در شرق، مناطق قم چقای و قلاع قوره نزدیک روستاهای قم چقا و چشمه سنگین واقع در شمال است.
9943/9102
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.