اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا، آیت الله سیدمحمد حسینی شاهرودی روز شنبه در آیین تجلیل از خادمان مواکب اربعین حسینی استان کردستان اظهار داشت: اربعین حسینی حرکتی عاشقانه و کوبنده است.
وی افزود: دشمنان اسلام هزینه های هنگفتی برای از بین بردن آرمان های اسلامی کرده اند اما با وجود حرکت های عاشقانه ای مثل اربعین حسینی مسلمانان جواب کوبنده ای به توطئه های دشمنان می دهند.
آیت الله حسینی شاهرودی اضافه کرد: دشمنان خیلی هزینه کردند که اسلام را دین ترس و وحشت معرفی کنند اما به لطف وحدت و یکپارچه امت اسلامی برای اعتلای فرهنگ مقاومت بسیاری از این بهانه های دشمنان به خودی خود رو به سمت نابودی کشیده شده است.
وی یادآور شد: هم اکنون توفیق پرچم مقاومت و ایستادگی در برابر دشمنان به لطف خدا بدست انقلاب اسلامی رسیده و با رهبری عادل از مظلومان حمایت می شود و عمل به این آرمان ها کاری کرده که ایستادگی در برابر دشمنان در تمام جهان تحقق پیدا کند.
نماینده ولی فقیه در کردستان با اشاره به اینکه اقتدار، قدرت و عظمت نعمتی الهی برای انقلاب اسلامی بوده که با تکیه بر پرچم مقاومت بدست آمده است، گفت: با توجه ایستادگی های که نظام اسلامی به پشتوانه مردمی خود در برابر ظالمان جهان دارد اسلام و انقلاب به سمت خود اتکایی می رود و شرایط به سمت عبور از تنگناها حرکت می کند.
آیت الله حسینی شاهرودی افزود: جمهوری اسلامی ایران در سایه تحریم به تمام اهداف خود می رسد و الان تنها چیزی که لازم است مدیریت شرایط است تا بتوانیم جلوی سوء استفاده برخی را بگیریم تا مردم و اقشار کم درآمد زیر تنگناهای خود ساخته برده نشود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان نیز در این آیین گفت: پیاده روی اربعین حسینی حرکتی عظیم و حضور بی سابقه عاشقان حضرت اباعبدالله (ع) در کربلا نشان از وحدت مسلمانان و عشق و ارادت آنها به آرمان های اسلامی دارد.
حسین خوش اقبال اظهار داشت: امیدواریم با تدابیری که مسئولان استان دارند هر سال شاهد برگزاری با شکوهتر اربعین حسینی در کردستان و مشارکت مردم در راهپیمایی عظیم این روز باشیم.
وی اضافه کرد: ارادت و عشق مردم کردستان به ائمه اطهار (ع) الگویی بی نظیر است و حضور آنان در مواکب اربعین حسینی همانند نگینی در این همایش راهپیمایی می درخشد.
رئیس ستاد عتبات عالیات استان کردستان هم در این آیین گفت: با مشارکت مردم استان و عاشقان اهل بیت (ع) در سال جای 13 موکب از سوی هیات های مذهبی کردستان تشکیل شد که 9 مورد آن در داخل استان و چهار مورد آن در خارج از کشور در خدمت زائران اربعین حسینی بود.
حجت الاسلام سید محمد سادات اظهار داشت: در این موکب ها 400 نفر خادم اهل این استان به مدت 10 روز در خدمت زائران بودند.
وی با اشاره به اینکه موکب فداییان استان کردستان در عراق به عنوان موکب مرکزی این استان بود افزود در برپایی موکب های این استان علاوه بر مردم استان برخی از ارگان ها از جمله استانداری، اوقاف و امور خیریه و کمیته امداد خمینی (ره) نیز حامی ستاد عتبات عالیات بودند.
به گزارش ایرنا، در آیین تجلیل از خادمان مواکب اربعین حسینی استان کردستان حدود 50 نفر از مسئولان و خادمان موکب های حسینی استان به نمایندگی از تمام خادمان تجلیل شدند.
در پیاده روی اربعین حسینی سال جاری بیش از 160 هزار زائر شامل 60 هزار زائر از خدمات اسکان و 100 هزار نفر نیز از خدمات غذایی و پذیرایی
از خدمات اقامتی و پذیرایی موکب های اربعین این استان در کربلای معلا بهره مند شدند.
اربعین امسال مردم کردستان برای سومین سال متوالی در اربعین حسینی موکب های خود را راه اندازی کردند که 10 روز در مسیر پیاده روی به زائران خدمت ارائه کردند.
موکب های فداییان ولایت کردستان، حضرت زینب (س) بیجار، دلدادگان ولایت دلبران شهرستان قروه سه موکب فعال این استان در کربلای معلی بودند و در کنار این موکب ها اداره کل اوقاف و امور خیریه با نهادهای دیگر نیز موکب امام رضا (ع) را تشکیل داده بود و روزانه به صورت میانگین امکان اسکان 10 هزار زائر و پذیرایی غذایی 20 هزار نفر در آنها فراهم شده بود.
تمام این موکب ها از روز پنجشنبه 26 مهر سال جاری با حضور خادمان موکب فعالیت خود را آغاز و تا اربعین حسینی (هشتم آبان) در خدمت عزاداران حسینی بودند.
راهپیمایی اربعین، پیاده روی مسلمانان و آزادیخواهان کشورهای مختلف از نجف تا کربلا در کشور عراق است.
جمعیت حاضر در این راهپیمایی همه ساله میلیون‌ها نفر تخمین زده می‌شود بطوریکه تعداد زائران در سال 1392 حدود 15 میلیون، سال 1393 حدود 20 میلیون نفر و در سال 1394 نیز حدود 27 میلیون نفر گزارش شده است.
زائران ایرانی مسیر 80 کیلومتری نجف اشرف تا کربلای معلا را برای پیاده‌روی انتخاب می‌کنند؛ این مسیر شامل یک هزار و 452 ستون (عمود) است که برای راهپیمایی پیش بینی شده و فاصله بین هر ستون با دیگری 50 متر است.
با متوسط پیاده روی هفت تا هشت ساعت در هر روز، مسیر نجف تا کربلا سه تا چهار روز طول می‌کشد.
کردستان با وسعتی معادل 28 هزار و 817 کیلومتر مربع در غرب ایران واقع شده و 227 کیلومتر با کشور عراق مرز دارد؛ این استان در مجموع یک میلیون و 603 هزار نفر جمعیت دارد که در 29 شهر و هزار و 703 روستا ساکن هستند.
3034/9102
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.