اخبار مرتبط

محمد شبرندی عصر شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با تلاش چندین ساعته بیش از 10 راهدار هم اکنون تردد وسایل نقلیه در گردنه ژالانه از طر گرفته شده ولی داشتن زنجیر چرخ لازمه عبور و مرور در این مسیر است.
وی اضافه کرد: بارش برف در برخی محورهای منتهی به این شهرستان ادامه دارد و به همین دلیل راهداران سروآباد در دو مسیر سروآباد - مریوان و سروآباد - کامیاران مشغول برف روبی مسیرهای ارتباطی هستند.
مسئول روابط عمومی اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای سروآباد افزود: گردنه ژالانه بیشترین میزان برف در بارش های دو روز گذشته را تجربه کرد بطوریکه در برخی نقاط آن ارتفاع برف به 80 تا 100 سانتیمتر می رسد.
شبرندی یادآور شد: راهداران از بامداد امروز همزمان با مسدود شدن جاده تلاش های خود را برای برفروبی این مسیر دو چندان کردند و به منظور ارائه خدمات بیشتر و تامین امنیت مسافران، 47 نفر را در راهدارخانه ها اسکان دادند.
به گزارش ایرنا، بر اساس مدل ها و نقشه های پیش یابی هواشناسی، از روز جمعه تا روز یکشنبه کردستان به تناوب در دامنه امواج فعال بارشی قرار گرفته بوده که به علت حضور این سامانه بارشی بیشتر ارتفاعات استان شاهد بارش برف و در دامنه ها و شهرها نیز شاهد بارش باران بود.
طی امروز و فردا حجم زیاد بارش ها (بخصوص در مریوان، سرو آباد، بانه و کامیاران) آبگرفتگی معابر شهری و روستایی را در پی دارد و در گردنه ها و نواحی مرتفع استان کولاک برف و مه گرفتگی موجب اختلال در تردد می شود.
تغییرات دمایی تا روز یکشنبه محسوس نیست اما پس از خروج سامانه از صبح روز دوشنبه به علت کاهش قابل ملاحظه دما شاهد وقوع یخبندان های شبانه و صبحگاهی در سطح استان خواهیم بود.
سالانه 600 راهدار استان کردستان در جاده های شهری و روستایی مستقر می شوند که 350 نفر از این تعداد با 300 دستگاه ماشین آلات برف روب در جاده های بین شهری و 250 نفر نیز با 200 دستگاه ماشین آلات در جاده های فرعی و روستایی استان مستقر می شوند.
راهداران استان کردستان در طرح زمستانی بیش از 6 هزار کیلومتر از راه های استان را تحت پوشش قرار می دهند که شامل یک هزار و 800 کیلومتر در مسیرهای بین شهری و چهار هزار و 200 کیلومتر راه روستایی است.
استان کردستان در یک منطقه سرد و کوهستانی واقع شده و هر سال بارش باران در این استان از اوایل پاییز شروع می شود، میانگین سالانه بارش باران در استان کردستان بیش از 540 میلی متر است که این مقدار 2 برابر میانگین کشوری است.
در سال زراعی 97 - 96 نیز تراز بارندگی در همه ایستگاه های استان کردستان به نسبت سال گذشته کاملا مثبت بود و به صورت میانگین 555 میلی متر بارندگی داشت، سال زراعی (آبی) از اول مهر هر سال شروع و به پایان شهریور سال بعد ختم می شود.
3034/9102
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.