اخبار مرتبط

به گزارش روز شنبه روابط عمومی اداره کل زندان های کردستان، اسحاق ابراهیمی توسعه فعالیت ها و برنامه های بهداشتی و درمانی را یکی از معیارهای مهم در توجه به حقوق شهروندی زندانیان در این مراکز دانست.
وی اظهار داشت: زندان به عنوان جامعه ای انسانی می طلبد که تمامی نیازهای افراد واقع در آن از جمله آموزش، ورزش، بهداشت و درمان نیز به بهترین نحوه ممکن مورد توجه قرار گیرد.
ابراهیمی با بیان اینکه 10 پزشک عمومی، 12 پزشک متخصص، 38 پرستار و 6 کارشناس بهداشت مشغول به ارائه خدمات درمانی به مددجویان زندان های استان هستند، افزود: در صورت نیاز مددجویان به هر گونه خدمات پزشکی و درمانی، اینگونه خدمات توسط کادر پزشکی و پیراپزشکی مستقر در زندان ارائه می شود.
وی با تاکید بر این موضوع که امکان بهره مندی زندانیان و خانواده های آنان از مزایای دفترچه بیمه سلامت در استان فراهم شده است، یادآور شد: آمارها نشان می دهد که بسیاری از زندانیان و خانواده های آنان تحت پوشش مراکز حمایتی بوده و پرداخت هزینه های درمانی در بسیاری از موارد برای آنان مقدور نیست.
ابراهیمی اضافه کرد: در این راستا با همکاری بیمه سلامت ایرانیان، انجمن حمایت زندانیان و کمیته امداد امام خمینی(ره) شرایطی فراهم شده است که مشکلات زندانیان و به ویژه خانواده های آنان در حوزه درمان به حداقل ممکن برسد.
مدیرکل زندان های کردستان از ارائه 66 مورد خدمات درمانی به خانواده های تحت پوشش زندانیان در نیمه اول امسال خبر داد و گفت: در 6 ماهه اول سال جاری بیش از160 مورد مشاوره با موضوع پیشگیری از جمله پیشگیری از اعتیاد و بیماری های رفتاری به مددجویان و خانواده های آنان ارائه شده است.
وی با بیان اینکه شرایط زندگی دسته جمعی در زندان ها می تواند زمینه ساز بروز بیماری های متعددی شود، اظهار داشت: با آموزش های مستمر به کارکنان و زندانیان و بالا بردن سطح دانش و مهارت آنها از شیوع و اپیدمی بیماری ها می توان پیشگیری کرد.
ابراهیمی یکی از مهمترین دستاوردهای حوزه بهداشت و درمان در زندان های استان را کنترل و درمان هپاتیت C اعلام کرد و افزود: در راستای پیشگیری و کنترل بیماری های رفتاری و با توجه به ورود داروی های درمان هپاتیت C به کشور، از سال 1395 تست های اولیه تشخیص هپاتیت C از زندانیان شناسایی شده صورت گرفت.
وی تاکید کرد: با توجه به اینکه در سطح کشور فقط زندان های استان کردستان موفق به اجرای طرح شناسایی و درمان بیماران مبتلا به هپاتیت C شده اند، بنابراین امیدواریم مسئولان و دست اندرکاران حوزه درمان در استان ما را در ادامه اجرای این طرح که سلامت اجتماعی را به دنبال خواهد داشت، یاری دهند.
6 زندان، 2 بازداشتگاه، یک کانون اصلاح و تربیت و یک اردوگاه کاردرمانی در استان کردستان فعالیت دارند.
7355/9102
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.