اخبار مرتبط

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمود عبدی روز سه شنبه در همایش دهیاران بخش مرکزی این شهرستان اظهار داشت: اگر ظرفیت ها و پتانسیل های روستاها شناسایی و معرفی شوند، سرمایه گذاران نسبت برای حضور رغبت بیشتری پیدا خواهند کرد.
وی افزود: روستاهای بخش مرکزی هر کدام ظرفیت های بسیار خوبی به ویژه در حوزه گردشگری و باغداری دارند که معرفی و شناساندن این ظرفیت ها می تواند باعث ایجاد درآمد پایدار و اشتغال روستاییان شود.
معاون فرماندار سروآباد تاکید کرد: دهیاران به عنوان پل ارتباطی دولت با روستاییان باید مشکلات و مطالبات مردم را به صورت دقیق و صحیح به مسئولان انعکاس دهند و با تشویق مردم به ماندگاری در روستاها از مهاجرت آنها به حاشیه شهرها جلوگیری کنند.
وی یادآور شد: دهیاران باید شناسنامه روستاها را به روز کرده و آن را به بخشداری و فرمانداری ارائه داده تا به عنوان مبنای تصمیم گیری در روستاها مورد استفاده قرار گیرد.
عبدی با اشاره به پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی گفت: دهیاران نسبت به ترغیب و تشویق مردم برای استفاده از این تسهیلات همت و تلاش کنند چون باعث ایجاد درآمد پایدار، توسعه و آبادانی روستاها و مهاجرت معکوس می شود.
وی جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در حاشیه روستاها، مراقبت و نگهداری از تاسیسات عمومی روستاها، جذب مشارکت و همکاری مردم در انجام پروژه های عمرانی و استفاده از ظرفیت های موجود برای مقابله با بحران ها را از دیگر وظایف مهم دهیاران دانست.

** انعکاس و اطلاع رسانی خدمات دولت در روستاها اولویت دهیاران است
بخشدار مرکزی سروآباد نیز در این همایش، اطلاع رسانی خدمات دولت در سطح روستاها را یک ضرورت دانست و گفت: دولت توجه ویژه ای به روستاییان دارد و در این راستا خدمات و اقدامات بسیار خوبی برای توسعه و آبادانی روستاها انجام و یا در دست اقدام دارد که باید این خدمات را در بین مردم تبیین و اطلاع رسانی شود.
بهروز علی نژاد افزود: امروز مهاجرت از روستاها به حاشیه شهرها به یک معضل مهم تبدیل شده که در این راستا دهیاران باید نسبت به ترغیب و تشویق مردم به ماندگاری در روستاها و جلوگیری از مهاجرت به حاشیه شهرها تلاش کنند.
وی بر ضرورت تعامل بیشتر دهیاران با شوراهای اسلامی روستا و شورای بخش تاکید کرد و یادآور شد: تلاش برای توسعه و آبادانی روستاها با خرد جمعی، مشورت و تعامل بیشتر دهیاران با شوراهای اسلامی و مسئولان امکان پذیر خواهد بود.
علی نژاد اضافه کرد: دهیاران با انعکاس و پیگیری مشکلات و کمبودهای روستاها می توانند باعث رضایتمندی روستاییان شده و از نارضایتی مردم جلوگیری کنند.
بخشدار مرکزی سروآباد گفت: دهیاران حل مشکلات روستاییان را یک دغدغه برای خود تلقی کنند و در راه خدمتگزاری به مردم روستا سهل انگاری نداشته باشند.
وی اظهار داشت: روستاییان ما مردمانی ساده، مهمان نواز، انقلابی، مرزدار و غیور هستند که با کمترین خدمات و امکانات قانع بوده و با مسئولان همکاری خوبی دارند و در راستای حل مشکلات روستاها پیشقدم هستند.
علی نژاد افزود: روستاها از قدیم الایام مرکز تولید و اشتغال بوده اند ولی امروز به دلیل مهاجرت تولید کاهش یافته اما دهیاران می توانند با تشویق و ترغیب روستاییان به استفاده از تسهیلات اشتغال پایدار روستایی، پیگیری مشکلات و انعکاس آنها به مسئولان و تلاش برای رفع مشکلات باعث رونق گرفتن تولید و اشتغال در روستاها شوند.
شهرستان سروآباد با 2 بخش مرکزی و هورامان و جمعیت 48 هزار نفری در فاصله 90 کیلومتری از سنندج مرکز استان کردستان واقع شده و 24 کیلومتر مرز با کشور عراق دارد.
7354/9102
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.