اخبار مرتبط

هادی اسکندری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: یکی از بیماری های واگیردار مشترک بین انسان و دام، بیماری تب مالت است که برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری، تمامی دام ها در روستاها و مراکز نگهداری دام، علیه این بیماری به صورت 100درصدی واکسیناسیون شدند.
وی افزود: با اجرای منظم برنامه های مراقبتی و واکسیناسیون جمعیت دامی شهرستان، شاهد کاهش بسیار چشمگیری در گزارش موارد ابتلا به بیماری تب مالت انسانی در مدت 6 ماهه نخست سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بوده ایم.
اسکندری با بیان اینکه بیش از 65 هزار نوبت رأس علیه بیماری تب مالت واکسیناسیون شده اند گفت: بیش از 240 هزار نوبت رأس دام سبک و پنج هزار رأس دام سنگین در مدت 6 ماهه نخست سال علیه بیماری تب برفکی واکسن دریافت کردند.
او خاطر نشان کرد: بیش از 242 هزار نوبت رأس دام سبک علیه بیماری آبله و 108 هزار نوبت رأس دام سبک و سنگین برای پیشگیری از بیماری شاربن توسط شبکه دامپزشکی شهرستان واکسن مورد نیاز دریافت کردند.
مدیر شبکه دامپزشکی بیجار از واکسیناسیون بیش از 47 هزار نوبت رأس دام سبک علیه بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک هم خبرداد و اظهار داشت: با انجام اقدامات مراقبتی و پوشش مناسب واکسیناسیون جمعیت دامی شهرستان، طی سال گذشته و امسال هیچ کانون بیماری های دامی (تب برفکی، شاربن، آبله، آنفولانزای فوق حاد، تب کریمه کنگو، لمپی اسکین بروسلوز و طاعون نشخوار کنندگان کوچک) در واحدهای اپیدمیولوژیک( روستاها ) مشاهده و گزارش نشده است.
استان کردستان یکی از مناطق دام خیز و دامپروری کشور محسوب می شود که سالانه نزدیک به 22 هزار تن گوشت قرمز و 181 هزار تن شیر در این استان تولید می شود.
جمعیت دامی استان کردستان حدود 2 میلیون راس دام سبک (گوسفند و بز) و 200 هزار راس دام سنگین (گاو و گوساله) است.
شهرستان بیجار با 89 هزار و 162 نفر جمعیت در 142 کیلومتری شمال شرق سنندج قرار دارد.
7350/6108
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.