life

از وقتى ترامپ انتخاب شد شاخص دلار dollar index به شدت افزایش یافت و پس از مدت زمانى طولانى به بالاى مقدار ١٠٣ رسید که از نظر تاریخى بسیار بالا است.بالا رفتن شاخص دلار با بالا رفتن شاخصهاى بورس جهانى ، مخصوصا بورس امریکا موجب شد که هم براى دلار امریکا و هم سهام شرکتهاى امریکایى تقاضا بالا رود.

به گزارش جی پلاس، مرتضی ایمانی راد اقتصاد دان در یادداشتی نوشت: این افزایش تقاضا بازار بورس را به میزانى بى سابقه در امریکا بالا بردو هم اکنون نیز در حال افزایش است. افزایش بازار بورس و افزایش شاخص دلار در بازارهاى جهانى نشان از قوى تر شدن تمایلات بازار داشت، ولى هیچ گونه اتفاق خاص اقتصادى که این افزایش را حمایت کند وجود نداشت. به همین دلیل دلار امریکا چاره اى جز کاهش نداشت. 

با کاهش دلار از حدود ١٠٣ به حدود ٩٣ که در هفته گذشته اتفاق افتاد نشان داد که زمینه هاى عینى و واقعى براى افزایش دلار بالاى ١٠٠ در اقتصاد امریکا وجود ندارد. از طرف دیگر فساد سیاسى دولت امریکا به این کاهش ، که روانى افزایش پیدا کرده بود ، دامن زد. 

حال سئوال اساسى این است که این روند کاهش دلار ادامه مى یابد و منجر به سقوط واقعى دلار مى شود ، یا این کاهش به این میزان زیاد بوده و از این هفته دلار مجددا افزایش خود را شروع خواهد کرد. 

پاسخ این مساله در چرایى افزایش و سپس کاهش شاخص دلار دارد. چون افزایش دلار  تا میزان ١٠٣ فاقد زمینه هاى قوى اقتصادى بود، کاهش آن به ٩٣ هم فاقد خراب شدن وضع اقتصادى امریکا است. 

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که اگر دلار بخواهد در یک جاى واقعى آرام بگیرد و این جا با آمارها و وضع اقتصادى امریکا ارتباط دارد (حداقل در میان مدت و در بلند مدت ) در این صورت دلیلى براى سقوط دلار وجود ندارد. بنابراین می‌توان پیش بینى کرد که شاخص دلار در میان مدت و پس از اثر گذارى آثار روانى کوتاه مدت سیاسى ، مجددا افزایش خواهد یافت ، ولى نمی‌تواند دوباره مرز روانى ١٠٠ را بشکند. حتى ممکن است از ٩٥ هم نتواند به مدت زیادى فراتر رود. 

این فرایند را بهبود شرایط اقتصادى در اروپا و رفع بعضى از موانع سیاسى در این منطقه شدت می‌دهد ، ولى نادیده نگیریم که اقتصاد امریکا ، علی‌رغم خرابکاری‌هاى ترامپ هنوز بسیار قدرتمند تر از اقتصاد اروپا است.  

 

کدخبر: 707783
ارسال نظر

اخبار مرتبط
موضوعات داغ