اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، باران بهاری در روزهای پایانی فروردین اگر چه موجب گرفتار شدن 30 خانوار عشایر در کناره رودخانه ها شد و برخی معابر را با آبگرفتگی روبرو کرد اما بیش از همه کشاورزان دیم کار را خوشحال کرد که نزدیک به یک سال منتظر کوچک بارش باران بودند.
چهارمحال و بختیاری از فروردین تا 96 به بعد با کمترین میزان بارشها روبرو شد به گونه ای که سطح میزان بارندگی در این استان حدود 65درصد نسبت به مدت بلند کاهش یافت و کاهش نزولات جوی این استان را به یک استان خشک مبدل کرده است.
میزان بارش روز بیست و چهارم فروردین در ایستگاه های مختلف نشان می دهد اگر چه بارندگی ها ناچیز است اما کشاورزان دیم کار به دلیل کمبود جدی آب، قدر این چند قطره باران این روزها را نیز می دانند.
میزان بارش تا روز جمعه بیست و چهارم فروردین در ایستگاه هواشناسی شهرکرد 15.2میلیمتر و کوهرنگ به عنوان نقطه مطلوب بارش های این استان در حدود 27.8میلیمتر بوده است.
این در حالی است که در بیست و چهارم فروردین سال 96 میزان بارندگی در تمامی ایستگاه های هواشناسی این استان صفر میلیمتر گزارش شده بود.
با بارش بهاری در نقاط مختلف چهارمحال و بختیاری و تعطیلات دو روزه، حضور تورهای گردشگری برای دیدن مناطق طبیعی از جمله دشت لاله ها را چند برابر روزهای گذشته کرده است.
هواشناسی چهارمحال وبختیاری در اطلاعیه ای از گردشگران و عشایر درخواست کرد در روز جمعه از نزدیک شدن به مسیل رودخانه ها و حاشیه رودخانه ها پرهیز کنند.
به گزارش ایرنا در اطلاعیه اداره کل هواشناسی استان آمده است: با ادامه فعالیت سامانه بارشی و تقویت امواج ناشی از آن به خصوص در روزهای پنجشنبه و جمعه در سطح منطقه، رگبار باران، رعد و برق، وزش بادهای شدید لحظه ای و در مناطق مستعد بارش تگرگ پیش بینی می شود که در پی آن در برخی نقاط استان آبگرفتگی معابر عمومی، سیلابی شدن مسیل ها و طغیان رودخانه ها پیش بینی می شود.
این اطلاعیه می افزاید: با توجه به فصل بهار و رگباری بودن بارش های این فصل که خطر سیلاب را به همراه دارد، برای کاهش خطرات احتمالی توصیه می شود هم استانی ها از سفرهای غیرضروری خودداری کنند، طبیعت گردان و عشایر از چادر زدن و توقف در کنار رودخانه ها و مسیل ها و همچنین از استقرار در ارتفاعات به سبب رعد و برق خودداری و دامداران از چرای دام ها در نواحی مرتفع و حاشیه رودخانه ها پرهیز کنند.
به گزارش ایرنا، میانگین بارش های سال زراعی جاری استان 183 میلیمتر است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 62 درصد و در مقایسه با میانگین بلندمدت دوره مشابه 66درصد کاهش یافته است.
2097
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.