اخبار مرتبط

شاهرخ پارسا روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد: براساس گزارش های رسیده ارتفاع برف در شهرستان کوهرنگ هم اینک 76 سانتیمتر و بارش در ایستگاه دوآب صمصامی 21.2 میلیمتر به ثبت رسیده است.
وی بارش ها طی همین مدت در شهرکرد را 3.3، بروجن 0.2، لردگان 5.9، اردل 11.8، فارسان 6، سامان 4.1، ایلبگی 3.9، فرخشهر 2.8 و بن را 7.2 میلیمتر اعلام کرد.
پارسا اظهار داشت: تا ساعت 13:30 امروز یکشنبه ایستگاه های شلمزار مرکز شهرستان کیار 6.9 میلیمتر، مرغملک از توابع شهرستان شهرکرد 12.5 میلیمتر، سورشجان از توابع شهرستان شهرکرد 3.4 میلیمتر، بلداجی از توابع شهرستان بروجن 2.1 میلیمتر و مالخلیفه از توابع لردگان 3.6 میلیمتر گزارش شده است.
وی همچنین یادآور شد: با تقویت فعالیت سامانه بارشی تا اواخر وقت دوشنبه در سطح چهارمحال و بختیاری وزش بادهای لحظه ای شدید و موقت با سرعت بیش از 120 کیلومتر بر ساعت، بارش رگباری و سیل آسا که در برخی نقاط بیش از 150 میلیمتر برآورد می شود، رعد و برق، در برخی مناطق بارش تگرگ و در نقاط مرتفع بارش برف و کاهش دید پیش بینی می شود.
مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: شدت بارش ها از عصر امروز تا عصر دوشنبه و برای نیمه غربی و بخش های جنوبی چهارمحال و بختیاری شامل شهرستان های کوهرنگ، اردل، لردگان، فارسان، کیار و بخش هایی از شهرکرد و بروجن است.
وی گفت: از عصر دوشنبه بتدریج از شدت ناپایداری های موج دوم بارندگی در استان کاسته می شود.
پارسا تاکید کرد: در این مدت با توجه به بارش برف، لغزندگی جاده ها، کاهش دید افقی، اختلال در تردد جاده های کوهستانی و گردنه های برفگیر انتظار می رود با توجه به سیل آسا بودن بارش ها، اشباع خاک در اثر بارش های سامانه قبلی، بالا بودن دبی پایه رودخانه ها و ذوب برف های موجود، آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها و طغیان رودخانه ها، رانش زمین و ریزش کوه پیش بینی می شود.
وی افزود: با افزایش دمای هوا احتمال سقوط بهمن در مناطق کوهستانی دور از انتظار نیست.
پارسا تصریح کرد: توصیه می شود از عصر دوشنبه با پیش بینی وزش باد شدید، گلخانه داران نسبت به استحکام سازه های گلخانه ها اقدام کنند.
وی یادآور شد: همچنین شهروندان از استقرار و پارک خودرو در کنار ساختمان های نیمه کاره و درختان شکسته خودداری و نسبت به تثبیت اشیای معلق و رها شده در بالکن ها و پشت بام ها اقدام کنند.
مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: رانندگانی که قصد تردد از محورهای کوهستانی و برفگیر استان را دارند، تجهیزات ایمنی را به همراه داشته باشند.
وی گفت: در این مدت از مسافرت های غیر ضرور خودداری و نسبت به اطلاع رسانی برای استقرار گردشگران و مسافران نوروزی در مکان های امن و به دور از رودخانه ها و مسیل ها انجام شود.
پارسا تاکید کرد: شیلات داران برای تنظیم آب استخرهای پرورش ماهی تمهیدات لازم را به کار گیرند.
وی افزود: عشایر و دامداران نیز از استقرار در ارتفاعات به سبب احتمال رخداد صاعقه خودداری کنند.
به گزارش ایرنا، هواشناسی چهارمحال و بختیاری با هشدار نسبت به تداوم بارش های سیل آسا در استان از ادامه بارش شدید باران و وقوع سیل در روز سه شنبه خبر داد.
هواشناسی چهارمحال و بختیاری همچنین با هشدار نسبت به طغیان رودخانه ها و مسیل ها در چهارمحال و بختیاری به مردم توصیه کرد تا از اسکان در حاشیه رودخانه ها خودداری و گردشگران و مسافران در مناطق امن ساکن شوند.
اکنون 300 اکیپ ستاد مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری در نقاط مختلف استان مستقر شده اند.
شدت بارش ها در نواحی غربی و جنوب مانند شهرستان های کوهرنگ، کیار، اردل و لردگان تا امروز سه شنبه پیش بینی می شود.
با توجه به بارش برف در مناطق کوهستانی چهارمحال و بختیاری و لغزندگی های ناشی از آن و با توجه به افزایش دما و ذوب برف، احتمال طغیان رودخانه ها و جاری شدن سیل در استان پیش بینی می شود.
7362/6021
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.