براساس گزارش روز پنجشنبه ایرنا، این تفاهمنامه با عنوان ' تامین مالی و برنامه عملیاتی اجرای پروژه های تکمیلی تامین آب حوضه کارون در چهارمحال و بختیاری ' منعقد شده است.
موضوع این تفاهمنامه تامین 3 هزار و 700 میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل طرحهای نیمه تمام حوضه آبریز کارون در چهارمحال و بختیاری است.
طرح های این تفاهمنامه با اولویت و ترتیب تکمیل پروژه های تامین ، انتقال و توزیع آب است و عملیات داخل مزرعه پس از اتمام یا همزمان با عملیات این طرحها با پیشرفت فیزیکی 50 درصد خواهد بود که زمان اجرای این طرح دو ساله است.
در این تفاهمنامه تعهدات وزارت جهاد کشاورزی ، انجام مطالعات و آماده سازی طرح (پروژه) ، اولویت بندی مراحل کار ، عقد و اجرا قراردادها و رفع مشکلات قراردادها است.
تامین 150میلیون ریال اعتبار به ازای هر هکتار از طرحها جهت انتقال آب به اراضی شیب دار ، کمک های فنی و اعتباری برای توسعه روش های نوین آبیاری ، اقدامات آموزشی و ترویجی برای بهره برداران و سرمایه گذاران ، تامین سهم بهره برداران در قالب تفاهمنامه به میزان 15 درصد توسط استانداری چهارمحال و بختیاری و وزارت جهاد کشاورزی از دیگر بندهای این تفاهمنامه است.
تعهدات استانداری چهارمحال و بختیاری در این تفاهمنامه ، تامین سهم اعتبارات استانی و مشارکت بخشی بهره برداران ، حمایت از روند اجرایی، رفع موانع و معارضت های اجتماعی ذی نفعان ، تامین سهم بهره برداران از محل تسهیلات بانکی و تصویب ساختار این طرح در شورای برنامه ریزی استان است.
همچنین مجمع نمایندگان چهارمحال و بختیاری تعهد کرده است که اعتبارات استانی و ملی برای این طرحها جذب کند و نمایندگان برای رفع معارضت های ذی نفعان و همکاری و مساعدت در تامین سهم بهره برداران اعم از مالی ، اعتباری و تسهیلات بانکی اقدام کنند.
به گزارش ایرنا، در یک دهه اخیر چهارمحال و بختیاری با بحران خشکسالی روبرو شده است.
هم اکنون یک سوم تولید ناخالص داخلی این استان مربوط به بخش کشاورزی است.
چهارمحال و بختیاری حدود 66 هزار نفر بهره برداردر بخش کشاورزی ، دامداری ، شیلات و زنبورداری مشغول کار دارد.
2097
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.