اخبار مرتبط

منصور شکیب مهر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به شرایط کنونی، نیاز به توسعه صادرات و مراودات تجاری با کشورهای آفریقایی عضویت در این بانک برای ایران ضروری است.
وی تصریح کرد: وظیفه اصلی این بانک تامین اعتبار طرح هایی است که با مشارکت دیگر کشورها در قاره آفریقا اجرا می شود و به کشورهای غیر عضو خدماتی ارائه نمی دهد.
سفیر ایران در ساحل عاج گفت: با عضویت در بانک توسعه آفریقا شرایط برای شرکت در مزایده و مناقصه های عمرانی برای سرمایه گذاران و شرکت های ایرانی فراهم شده و گره از مشکلات جابجایی ارزی فعالان اقتصادی کشورمان باز می شود.
شکیب مهر با اشاره به استقرار بانک توسعه آفریقا در ابیجان (پایتخت ساحل عاج) و مذاکرات متعدد وی با رئیس و سطوح مختلف این بانک اضافه کرد: شرایط عضویت را به خوبی سنجیده و مورد ارزیابی قرار داده ایم.
وی با اشاره به مزیت های مراودات تجاری با آفریقا خاطرنشان کرد: مبادلات اقتصادی براساس یورو انجام می شود و آسانتر از دلار است و با پیگیری های صورت گرفته برخی بانکهای ساحل عاج برای انتقال و جابجایی ارز مورد نیاز تجار و فعالان اقتصادی همکاری دارند.
سفیر کشورمان در ابیجان با اشاره به اعمال تحریم های بیمه ای، کشتیرانی و حمل و نقل برعلیه کشورمان در گذشته، گفت: آثار برخی از این تحریم ها پا برجاست که ریشه آن در بهره نگرفتن درست و به موقع از برجام است.
شکیب مهر اضافه کرد: اوضاع کشور از دید سفرا به عنوان دیده بانان نظام در عرصه بین المللی به مراتب بهتر از اوایل دهه 90 است که توسط شورای امنیت سازمان ملل تحریم اقتصادی بودیم.
وی یادآور شد: در آن زمان همه کشورها موظف به رعایت این تحریم ها بودند وگرنه مورد بازخواست قرا می گرفتند، اما اکنون نه تنها تحریم نیستیم بلکه اتحادیه اروپا و کشورهای بزرگی مانند چین و روسیه با ما مشارکت دارند و آمریکا تنهاست.
شکیب مهر بر ضرورت رونق صادرات و افزایش مناسبت های اقتصادی با کشورهای آفریقایی تاکید و اضافه کرد: سالهاست کشورهای جهان سرمایه گذاری در قاره غنی آفریقا را آغاز کرده اند و ما نباید از این قافله عقب بمانیم.
وی با بیان اینکه نیجریه، فرانسه، چین، آمریکا، ایتالیا و هند کشورهای عمده صادرکننده به ساحل عاج هستند، گفت: عضویت ایران در بانک توسعه آفریقا یکی از راه های افزایش روابط تجاری با کشورهای این قاره است.
55 کشور آفریقایی و افزون بر 40 کشور از اروپا، آمریکا، شرق آسیا و حاشیه خلیج فارس عضو بانک توسعه آفریقا هستند.
سفیر ایران در ساحل عاج به دعوت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی همدان میهمان این استان بود و در سفر 2 روزه خود با ظرفیت های اقتصادی، صنعتی و گردشگری این دیار با هدف ارزیابی سرمایه گذاری های دو جانبه آشنا شد.
7527/2090
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.