به گزارش ایرنا، ماه مهمانی خدا رو به پایان است و ما دلتنگ می شویم برای راز و نیازهای شبانه و نزدیکی بیشتر به خدایی که همیشه در کنارمان است و ما براین باوریم که پس از یک ماه مهمانی او، تمام وجودمان صیقل داده شده برای ادامه یک مسیر عارفانه و عاشقانه.
دلتنگ می شویم برای ربنای هنگام افطار همان موقعی که در کنار سفره های کوچک اما پر برکت، زمزمه های دعا بر لبانمان جاری می شد و نرم نرمک اشک می ریختیم و برای مردم سرزمینمان دست دعا به سمت آسمان می گرفتیم.
چه زود گذشت شب های پر فضیلت قدر و چه زود به آخرین روز ماه مبارک رمضان رسیدیم حالا باید صبر کرد تا سالی دیگر که اگر خداوند فرصت زندگی دوباره به ما داد از این فرصت ناب بهره گیریم.
و اکنون عطر دل‏انگیز ایمان در دل‏ها به مشام می‏رسد اینجا آخرین ایستگاه راز و نیاز و عبودیت روزه داران با خداوند است حالا دیگر گلبوته‏های صبر در جان‏ها شکفته ‏شده و همه چیز رنگ و بوی خدایی به خود گرفته است.
عید فطر تحفه خداوند به مومنانی است که با گرفتن روزه به غبارروبی خانه دل پرداختند آری عید فطر روز تولد دوباره انسان است.
مومنان و روزه داران پس از یک ماه روزه و عبادت پروردگار، چشم به راه این روز بزرگ هستند و هر کدام با آداب و رسوم خاصی این عید سعید را بر پا می کنند.
عید فطر به ‌معنی شکستن روزه و روزه‌ گشودن ‌است و در صبح عید فطر در همه شهرها و روستاهای استان همدان همزمان با سرزمین‌های اسلامی نماز عید فطر با تشریفات خاصی برگزار می‌شود.
مردم دیار الوند همانند سایر نقاط کشور در روز عید فطر آداب و رسوم خاصی دارند و مهمترین برنامه آنها در این روز حضور در صف های به هم فشرده نماز عید فطر است که از اولین دقایق صبح روز عید به طور دسته جمعی در صف های منظم و فشرده در مصلی همدان جمع شده و نماز عید فطر را اقامه می کنند.
به گفته کارشناس مردم‌ شناسی اداره‌ کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان برگزاری نمازعید سعید فطر در مکان های روباز و مساجد از آیین هایی است که روزه داران همدانی با شور وشوق خاصی در آن شرکت می کنند.
فریبا نعمتی ادامه داد: دید و بازدید ها و عیدی دادن توسط افراد بزرگتر خانواده به کوچکترها از دیگر آداب و رسوم مردم این استان در روز عید فطر است.
وی افزود: روز عید فطر در بیشتر خانه های این استان بوی آش ترشی را می توان حس کرد چراکه همدانی ها معتقدند بعد از یک ماه روزه داری، خوردن این آش برای دستگاه گوارش لازم و مفید است.
نعمتی اظهار داشت: همدانی ها در این آش مواد مغذی مثل گردو، آلو، میوه های خشک و خرما می ریزند و با انواع سبزی های محلی و رشته آن را طبخ می کنند.
بر اساس اعلام ستاد اقامه نماز استان همدان نیز نماز عید فطر با حضور پرشور امت خداجوی شهر همدان ساعت ۷:۴۵ دقیقه صبح به امامت آیت‌الله محمدی نماینده ولی فقیه در استان در تپه مصلی همدان اقامه می شود.
2087/2090
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.