اخبار مرتبط

سعید گلستانی روز چهارشنبه پس از بازدید مرکز آموزشی فنی و حرفه ای همدان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طلاق، اعتیاد و حاشیه نشینی مهمترین معضلات اجتماعی به شمار می روند که این آسیب ها از نبود اشتغال در جامعه نشات می گیرد.
وی ادامه داد: اشتغال به خودی خود ایجاد نمی شود بلکه باید بستر و زمینه ای برای آن فراهم شود بنابراین باید برگزاری دوره های آموزشی، پرداخت تسهیلات و سرمایه گردش به مربیان مورد توجه قرار گیرد.
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان ادامه داد: سرمایه یک تولیدکنند محدود است و در بازار کنونی خریداران در قبال کالا چک ارائه می دهند بنابراین تولید کننده باید سرمایه ای برای خرید مواد اولیه، تولید محصول و پرداخت حقوق کارگران داشته باشد.
گلستانی گفت: برای ایجاد اشتغال پایدار به جای گسترش فضاهای آموزشی و صدور مدارک دانشگاهی، باید مهارت و کار به آنها آموزش داد.
وی با تاکید بر اینکه پیشتر مسیر توسعه کشور به درستی ریل گذاری نشده بود، افزود: باید برای دستیابی به توسعه پایدار به بخش تولید، صنایع دستی و صنایع تبدیلی توجه بیشتری شود.
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان ادامه داد: باید بدانیم که در صنایع بزرگ نظیر خودروسازی نمی توان با کشورهای جهان اول رقابت کرد چراکه آنها سال ها از نظر فناوری از ایران جلوتر هستند بنابراین باید به سمت حمایت از صنایع دستی، مشاغل خانگی و مشاغلی که به دولت وابسته نیستند رفت.
گلستانی اظهار داشت: علت مهاجرت روستائیان به شهرها، کمبود آب و نبود فرصت های شغلی است و در این شرایط نباید انتظار داشت با چنین وضعیت روستاییان در روستاها ماندگار شوند.
وی افزود: برخی از حرفه آموزان از نبود مکانی برای فعالیت پس از دریافت مدرک فنی و حرفه ای گلایه مند بودند در حالیکه می توان از مساجد و حسینیه های محله ها که در طول سال بسته هستند برای این کار بهره گرفت.
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان اضافه کرد: بیشتر بانوانی که در این محل آموزش می بینند بد سرپرست یا بی سرپرست هستند و در صورت فرا گرفتن شغل تمایلی به حمایت از سوی کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی نخواهند داشت.
گلستانی ادامه داد: این طیف از افراد دوست دارند که عزتمندانه زندگی کنند بنابراین باید با برگزاری دوره های مهارتی زمینه قطع شدن وابستگی آنها به نهادهای حمایتی و زندگی آبرومندانه را فراهم کرد.
وی بیان کرد: کمک های نقدی که ماهانه در اختیار افراد زیر پوشش قرار می گیرد بهتر است که به سمت آموزش های فنی و حرفه ای و مشاغل خانگی هدایت شود.
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان گفت: علت بیکاری بسیاری از افراد نداشتن مهارت است در صورتیکه فراهم کردن زمینه برگزاری دوره های آموزش و مهارت آموزی، فرصت های شغلی را برای آنها مهیا می کند.
گلستانی گفت: طبق بازدید صورت گرفته از این مرکز فنی حرفه ای شاهد کمبود تجهیزات برای آموزش متقاضیان بودیم.
وی ابراز امیدواری کرد که در نشست هایی با نهادهای مسئول بتوان بودجه ها را به جای هرز در دیگر بخش ها، در راستای مهارت آموزی هزینه و سرمایه گذاری کرد.
به دنبال امضای تفام نامه مشترک بین وزارت کشور و سازمان آموزش و فنی و حرفه ای، طرح توانمند سازی بانوان سرپرست خانوار از سال گذشته در پنج استان از جمله همدان آغاز شده است و تاپایان سال 97 ادامه دارد.
زنان سرپرست خانوار این استان با حضور در آموزشگاه های دولتی و خصوصی به صورت رایگان آموزش های فنی و حرفه ای می بینند.
7526/2090
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.