اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، در پیام سیدعباس صالحی که سه شنبه شب در این آیین خوانده شد، آمده است: قرین شدن نکوداشت دانشمند اندیشمند و ژرف اندیش دکتر معصومی همدانی در برنامه اردیبهشت مفاخر استان، با روز 25 اردیبهشت ماه روز پاسداشت زبان و ادب فارسی و بزرگداشت حکیم فردوسی را به فال نیک می گیریم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این پیام اضافه کرد: این شخصیت در پی سال های متمادی مجاهدت های علمی و کسب دانش، از سرآمد مراکز علمی دانشگاهی و یکی از سرمایه های بزرگ علمی کشور عزیزمان محسوب می شود.
صالحی اظهار داشت: این شخصیت با تدوین آثار فاخر و پرورش شاگردان بسیار، منشا خدمات ارزنده و اثرگذار در حوزه تاریخ علم، تمدن و فلسفه شده و مرجع رشد و ارتقای اندیشه و خردورزی نسل های امروز و فردای جامعه است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این پیام برای معصومی همدانی آرزوی طول عمر و سلامتی کرد و افزود: امیدواریم نهادهای علمی و پژوهشی به ویژه محققان و دانشجویان بتوانند از وجود وی بهره شایسته ای ببرند.
به گزارش ایرنا، دکتر معصومی همدانی زاده دوم آذر 1327 در کهن دیار همدان است و پیشتر نیز در آیین اختتامیه جشنواره بین‌المللی فارابی ویژه علوم انسانی و اسلامی در سال ۱۳۹۶ لوح سپاس در بخش ویژه و سردیس فارابی و مدال ابن‌سینای یونسکو را از دستان رئیس جمهوری کشورمان دریافت کرد.
وی نویسنده کتاب 'تاریخ علم در ایران در چهار قرن اخیر'، مترجم و فیلسوف ایرانی و فخر دیار هگمتانه است که با وجود اینکه دانش آموخته رشته مهندسی برق از دانشگاه صنعتی شریف در سال 1351 است، اما از سالها پیش در دانشگاه آزاد ایران به ویرایش کتب علمی پرداخت و در سال 1358 به عنوان مدرس تاریخ و فلسفه علم به دانشگاه شریف بازگشت و در سال 1372 به قصد ادامه تحصیل به فرانسه سفر کرد.
معصومی همدانی که نامش در زمره چهره های اصلی و ویراستاران ارشد مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی قرار دارد، پس از عزیمت به فرانسه، تحصیلاتش را در رشته تاریخ و فلسفه علم در دانشگاه پاریس هفت ادامه داد و مدرک دکتری خود را با تخصص 'تاریخ اپتیک و ریاضیات' از این دانشگاه کسب کرد و پس از آن به ایران بازگشت و تدریس در دانشگاه شریف را از سر گرفت.
او از سال 1379 به عضویت پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی درآمده و به تازگی سرپرستی و سر ویراستاری مجموعه کتاب های مربوط به دانش امروز انتشارات فرهنگ معاصر را به همراه دکتر محمد خواجه پور عهده دار شده است.
7526/2090
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.