• کدخبر: 656770
  • منبع: khabaronline.ir
  • نسخه چاپی

اخبار مرتبط

به گزارش خبرآنلاین از همدان ؛ سید موید علویان، در کنفرانس علمی یک روزه "هپاتیت و چشم‌انداز آن در ایران" که در دانشگاه علوم پزشکی همدان برگزار شد با اعلام مطلب فوق افزود: یک میلیون و 400 هزار نفر مبتلا به هپاتیت B در کشور وجود دارد که این امر وظیفه سیستم بهداشتی درمانی کشور را در کنترل آن سنگین کرده است، در این خصوص باید اقدامات پیشگیرانه مورد توجه باشد.

وی خاطرنشان کرد: انتقال از مادر آلوده به فرزند، مهمترین راه انتقال بیماری هپاتیت «بی» در ایران است.

موسس و رییس مراکز بیماریهای کبدی خاورمیانه با تاکید بر اینکه برای کنترل بیماری باید واکسیناسیون و غربالگری مادران مورد توجه باشد، گفت: بهترین راه مقابله با ابتلا به بیماری هپاتیت «بی» تزریق واکسن آن است به همین دلیل واکسیناسیون آن برای تمام نوزادان و افراد در معرض خطر رایگان انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه با واکسیناسیون‌های انجام شده شیوع هپاتیت «بی» در افراد زیر ٢٢ سال بسیار کم است توضیحاتی در مورد مطالعات موردی در استان‌های مختلف بیان کرد و یادآور شد که هپاتیت «بی» در اکثر نقاط کشور کاهش یافته و چه بسا شیوع آن در سالهای آینده به کمتر از یک درصد نیز برسد.

علویان، اقدامات وزارت بهداشت در کاهش مشکلات مربوط به هپاتیت را بسیار موثر دانست و تصریح کرد: واکسیناسیون هپاتیت در نوزادان آنان را تا سالیان سال در برابر بیماری محافظت کرده و البته غربالگری مادران نیز باید مورد توجه باشد.

وی بر لزوم تقویت آموزش در جامعه و اطلاع‌رسانی در مورد شعار «آزمایش بده، واکسن بزن» را بااهمیت خواند و گفت: هنوز انتقال از طریق رفتارهای پرخطر، آرایشگاه، دندان‌سازی و موارد متعدد دیگر وجود دارد و باید آموزش‌های لازم در این زمینه ارائه شود.

رییس شبکه هپاتیت ایران با بیان اینکه هپاتیت «سی» نیز قابل ریشه‌کن شدن است، تاکید کرد: طبق هدف‌گذاری‌ها، هپاتیت «سی» تا سال ١۴١٠ در ایران ریشه کن می‌شود.

وی در آخر گفت: برنامه کشوری برای کنترل بیماری وجود دارد و آنچه مسلم است جوانان بیشتر در معرض ابتلا به هپاتیت هستند و باید اقدامات پیشگیرانه در این زمینه انجام شود.

48

  • کدخبر: 656770
  • منبع: khabaronline.ir
  • نسخه چاپی

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.