اخبار مرتبط

علی مالمیر روز چهارشنبه در نشست فعالان صنعت گردشگری استان همدان افزود: همچنین صادرات سفال در سال جاری از مبدا گمرکات استان نسبت به سال گذشته 55.6 درصد و در مجموع صادرات صنایع دستی استان 33.4 درصد رشد داشته است.
وی با بیان اینکه بیش از 150 رشته صنایع دستی در استان همدان فعال است و هم اکنون لالجین در رشته سفال، مرجع جهانی است ادامه داد: وجود شهر لالجین به عنوان شهر جهانی سفال ، شهرستان های ملایر و تویسرکان به عنوان قطب های بزرگ منبت کشور و فعالیت 6 درصد از کل جمعیت شاغل استان در حوزه صنایع دستی از ویژگی های منحصر به فرد این استان در حوزه صنایع دستی است.
وی گفت: امسال شاهد حضور فعالان و هنرمندان صنایع دستی استان در نمایشگاه های خارجی از جمله هلند و فلورانس ایتالیا بودیم که دستاوردهای مطلوبی را برای این فعالان در بر داشت.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان تصریح کرد: 19 شهر دنیا به عنوان شهر جهانی معرفی شده اند که چهار مورد از این شهرها متعلق به ایران است و تمام این چهار شهر جهانی در دولت تدبیر تصویب و ثبت شد و شهر جهانی لالجین نیز یکی از این چهار شهر جهانی است که سهم استان همدان است.
مالمیر در خصوص دستاوردهای حوزه میراث فرهنگی استان همدان گفت: اقدامات مهمی در دولت تدبیر و امید در این حوزه انجام شده و با توجه به رویکرد دولت در استان همدان و با توجه به ظرفیت های استان همدان در حوزه دستکندها، امسال موفق به راه اندازی پایگاه دستکندها در استان شدیم که فعالیت این پایگاه به توسعه فعالیت ها در حوزه دستکندهای استان به خصوص دستکندهای ارزانفود و سامن می انجامد.
وی یادآور شد: در اواخر سال گذشته با مساعدت دولت تدبیر و امید بالغ بر 70 میلیارد ریال اعتبارات عمرانی برای مرمت آثار تاریخی استان ابلاغ شد و این اعتبارات بیش از 4.5 برابر نسبت به سال گذشته رشد داشت.
وی بیان کرد: در گردشگری همه زیرساخت های زیربنایی گردشگری همچون آزادراه ها، فرودگاه مناسب و راه آهن تهران همدان در حال توسعه است که از ثمرات فضای پسابرجام است.
وی به افتتاح چهار اقامتگاه بوم گردی در استان در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: در استان همدان 15 طرح گردشگری با اعتبار 6 هزار و 200 میلیارد ریال و 10 هتل در دست اقدام است که با تکمیل این هتل ها ظرفیت تخت های هتلی استان 2.5 برابر می شود.
مالمیر گفت: استان همدان به لحاظ برخورداری از جاذبه های متنوع و متعدد تاریخی و گردشگری از قدمت تاریخی و تمدنی برخوردار است و شرایط ممتازی نسبت به استان های دیگر دارد و در دوران پسابرجام استان همدان با سه برابر شدن میزان گردشگران خارجی نسبت به سال 92 مواجه شد.
وی برخورداری از ویژگی های طبیعی، آب و هوای منحصر به فرد، طبیعت زیبا، سراب ها و تالاب های متعدد و آثار شگفت انگیزی چون غار علیصدر را از جمله ظرفیت های ویژه طبیعت گردی استان همدان است که می تواند سلایق مختلف گردشگران را برآورده کند.
رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان همدان نیز گفت: این انجمن صنفی یکی از انجمن های فعال گردشگری است که برای فعالان آن در استان همدان، دوره های تخصصی برگزار شده است.
بهنام افتخاری با بیان اینکه کتاب راهنمای گردشگری همدان بعد از 15 سال فقدان این کتاب تالیف شد و هم اکنون آماده چاپ است افزود:امسال شاهد برگزاری پیش تور کنوانسیون راهنمایان گردشگری از حدود 23 ملیت در استان همدان بودیم که میزبانی این کنوانسیون جهانی خاطره خوبی را برای گردشگران خارجی از سفر به ایران و استان همدان ایجاد کرد.
نماینده سازمان های مردم نهاد حوزه گردشگری استان همدان نیز گفت: اواخر دولت اصلاحات 300 تشکل مدنی در حوزه های مختلف داشتیم که در اواخر دولت دهم این رقم به 30 تشکل رسید.
حسین زندی افزود: در آخرین سال دولت دهم آمار ورودی گردشگر خارجی همدان 140 نفر بود در حالی که هم اکنون گردشگران خارجی به راحتی در خیابان های استان همدان قدم می زنند که دستاورد دولت یازدهم است.
بیش از یک هزار و 800 اثر تاریخی، طبیعی و گردشگری در استان همدان وجود دارد که حدود یک هزار اثر از این آثار ثبت ملی شده است.
1181/6993
خبرنگار:الهام تدین**انتشاردهنده:اکبر بهاروند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.