اخبار مرتبط

استاندار همدان از کشته شدن ۴ نفر در جریان بارش‌های اخیر در این استان همدان خبر داد.

به گزارش ایلنا، سید سعید شاهرخی در شورای هماهنگی مدیریت بحران استان همدان، اظهار داشت: به دنبال اخطار هواشناسی مبنی بر ورود سامانه بارشی جلسه مدیریت بحران را در ظهر دوشنبه ۵ فروردین تشکیل دادیم و آماده‌باش لازم به مدیران و همکاران داده شد و به‌تبع در همه شهرستان‌ها نیز با اعضای استانی، ستاد مدیریت بحران تشکیل و تمام امکانات برای کنترل سیل احتمالی در حالت آماده‌باش قرار گرفت. 

وی افزود: از بامداد ۱۱ فروردین این جبهه در سطح استان آغاز و بارشی بی‌سابقه رخ داد طوری‌که در هیچ تاریخی در مراکز همدان این میزان بارش ثبت نشده است.

استاندار همدان با بیان اینکه بیشترین بارش در نهاوند با ۱۶۰ میلی‌متر به ثبت رسیده، گفت: ۱۳۴ میلی‌متر بارش در ۳۰ ساعت گذشته صورت گرفته که این میزان بارش در تاریخ همدان بی‌سابقه بوده و این در حالی‌ است که در مدت مشابه ۱۷۸ میلی‌متر در شش‌ماهه بارش وجود داشته که مدیریت این حجم از آب بسیار سخت بود. ۱۶۶ نقطه بحرانی در سطح استان وجود داشت که با بارش‌ها پل‌ها و رودخانه‌ها لایروبی شده و در برخی نقاط مجبور بودیم پل‌ها را تخریب کنیم طوری‌که ۱۴۰ پل تخریب شده است.

شاهرخی عنوان کرد: در استان همدان ۶ هزار کیلومتر راه روستایی، بزرگراه و غیره داریم که باید این راه‌ها را برای بارش‌های مختلف آماده کنیم.

وی با تاکید بر امر فرهنگ‌سازی در ایام بارش‌ها و طغیان رودخانه‌ها، افزود:‌ در روز طبیعت یک خانم هنگام حرکت از عرض رودخانه‌ای در تویسرکان جان خود را از دست داده که این مسئله ضرورت آموزش و فرهنگ‌سازی را نشان می‌دهد.

استاندار همدان عنوان کرد: رسانه‌ها کمک زیادی درباره بارش‌ها داشتند و برخی فقط اتفاقات بد را می‌نویسند که آنها رسانه نیستند زیرا فقط دنبال سیاه‌نمایی هستند از این رو باید افکار عمومی را ساماندهی کنیم تا از بحران خارج شویم.

وی با بیان اینکه ۱۵ روستا در فامنین، کبودراهنگ، بهار و برخی از شهرستان‌ها دارای مشکل بودند که بازگشایی شدند، عنوان کرد: باتوجه به اتفاقاتی که در گلستان، لرستان و کرمانشاه رخ داد امکاناتی به این استان‌ها ارسال کردیم و وضعیت استان همدان نسبت به سایر استان‌ها بهتر است و امکانات مناسب تری دارد.

شاهرخی ادامه داد: تیم‌های برآورد خسارت باید در شهرستان‌ها حضور پیدا کنند و برآورد قطعی را رسما اعلام کنند. از اول سال زراعی امسال تاکنون ۵۶۹ میلی‌متر بارش وجود داشته که این میزان در سال زراعی سال گذشته ۱۷۸ میلی‌متر بوده که نسبت به سال‌های گذشته بارندگی‌ها تا این لحظه ۲۱۴ درصد افزایش داشته است.

 استاندار همدان عنوان کرد: در برآوردها مسکن‌ها نیاز به بازسازی کامل ۲۲۳۵ مورد، نیاز به تعمیر ۴۷۰۴ واحد و واحدهای تجاری نیز ۲۷۸ مورد بوده که در مجموع ۷ هزار و ۲۱۷ واحد تخریب شده که بیشترین میزان در شهرستان نهاوند بوده است. همچنین روستاها پیوسته در شهرستان‌ها قطعی برق داشتند که در مجموع ۱۳۷ مورد قطعی برق صورت گرفته که مشکل همه روستاها برطرف شد.

شاهرخی اظهار داشت: از ۶ هزار کیلومتر راه های مواصلاتی استان، در مجموع راه‌های روستایی ۵۸۹ کیلومتر، ۱۲۳ کیلومتر از راه‌های اصلی و ۵۶ کیلومتر از بزرگراه‌ها آسیب جدی دیده‌اند و اکنون فقط مسیر روستاهای قله جوق و راستگویان به دلیل شکستن سد اراک بسته است.

وی ادامه داد: ۲۳۲ رأس دام سبک و سنگین و ۱۰۰۰ تن بچه ماهی تلف شدند که خسارت‌ها در حوزه کشاورزی ۳۳ هزار و ۸۴۰ هکتار از اراضی، ۸۵۰ هکتار از باغات در برآورد اولیه و ۹۳۹ مورد تخریب در تاسیسات و ادوات کشاورزی گزارش شده است.

استاندار تاکید کرد: در حال حاضر با وجود هشدارها در حالت آماده‌باش هستیم و مسئولان باید به صورت مستند خسارت‌ها را ارزیابی کنند تا بتوانیم به سازمان برنامه و بودجه گزارش ارائه دهیم. همه مسئولان در آماده‌باش کامل باشند زیرا ممکن است هر لحظه مشکل جدیدی رخ دهد و شبکه‌ها و راه‌ها لحظه‌ای رصد شود.

شاهرخی ادامه داد: با وجود اینکه همدان در میزان بارش‌ها سومین استان پر بارش کشور بود، ولی بااین وجود مشکلات زیادی در استان ما رخ نداد. وضعیت‌ها نباید ما را از شعار سال دور کند.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.