به گزارش ایرنا، قاسم اسدیان شامگاه چهارشنبه در آیین تجلیل از برگزیدگان حفاظت از طبیعت استان همدان بیان کرد: مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی می تواند زمینه سرپرستی بذر و نهال توسط شهروندان را فراهم کند تا با در پیش گرفتن این شیوه به آرامی و آهستگی فرهنگ حراست از منابع طبیعی را نیز نهایدنه کرد.
وی بیان کرد: کشت یک میلیون اصله نهال اثر فعالیت هشت هزار دستگاه خودرو تولید کننده دی اکسید کربن را از بین برده و 38 میلیون کیلوگرم دی اکسید کربن را جذب می کند.
رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی همدان ادامه داد: کشت این تعداد نهال می تواند در راستای جلوگیری از آلودگی هوا در مدت زمان 10 سال، هزینه کرد 62 میلیارد دلار را حذف می کند.
اسدیان افزود: همچنین کشت یک میلیون نهال می تواند اکسیژن مورد نیاز چهار میلیون انسان را تامین کرده و بر روی زندگی یک هزار کشاورز تاثیر مثبت بگذارد.
وی بیان کرد: 250 هزار گونه گیاهی در جهان شناسایی شده که هشت هزار مورد از این تعداد در کشور و یک هزار و 658 گونه در استان همدان دیده شده است.
رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی همدان اضافه کرد: 30 هزار گونه گیاهی با مصارف غذایی در جهان شناسایی شده اما در ایران کمتر از 70 گونه غذایی استفاده می شود.
اسدیان درباره چگونگی تبدیل کردن فرهنگ منابع طبیعی به معارف عمومی گفت: صدا و سیما روزانه 10 دقیقه در تمام طول سال به این امر اختصاص دهد.
وی اضافه کرد: سازماندهی کشت نهال و تولید نشاء، برگزاری دوره ها آموزشی برای شهروندان و ارائه توصیه و تذکرهای لازم برای فرهنگسازی و ترغیب مردم به کاشت و حراست از نهال ضروری است.
رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی همدان تاکید کرد: تبدیل کردن فرهنگ منابع طبیعی به معارف عمومی تنها با سخنرانی آن هم در یک هفته منابع طبیعی امکان پذیر نیست بلکه باید در طول سال از شیوه ها و ظرفیت های مختلف بهره گرفت.
اسدیان ادامه داد: سازماندهی و برنامه ریزی برای توریج کشت نهال نیازمند مهیا کردن بذر و نهال، حفر چاله و بستر سایزی برای کشت آن در طبیعت است.
وی گفت: در ایران افزون بر 90 هزار ذخیره ژنتیکی و انواع اکوتیپ های گیاهی وجود دارد که در موسسه تحقیقات بخشی از آنها حفظ می شود.
رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی همدان اضافه کرد: ایران غنی ترین ذخایر ژنتیکی را در خاورمیانه دارد که باید به صورت مستمر آنها احیا شوند همچنین هم اینک از هشت هزار نمونه گیاهی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور تنها از چهار هزار نمونه نگهداری و حفظ می شود.
اسدیان اظهار داشت: نباید هر گیاهی که فکر می کنیم ثمر و میوه می دهد مورد احترام باشد و به دیگر گونه های بی ثمر بی مهری شود.
وی ادامه داد: بسیاری از گیاهان بدون میوه دارای ارزش بالایی هستند چرا که یک هکتار جنگل توانایی جذب 68 تن ریزگرد و یک مرتع توانایی جذب یک پنجم این آمار را دارد.
7526/2090
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.