اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، تنها یک قدم مانده تا پرونده شاهزاده حسین(ع) به نتیجه دلخواه برسد و این بقعه متبرکه حق از دست رفته دیرینه اش را پس بگیرد.
شاهزاده حسین(ع) از بقاع شاخص همدان به شمار می رود که به عموی امام زمان (عج) شهرت دارد و در قلب شهر همدان آرمیده است. نشانی اش را از هر کسی بگیرید پشت بانک ملی را نشانتان می دهد.
گفته می شود که احداث ساختمان بانک ملی در حریم موقوفه این بقعه متبرکه تخلفی است که اداره کل اوقاف و امور خیریه همدان سالهاست برآن پافشاری دارد و پیگیری های مستمر از این موضوع پرونده ای قطور ساخته که تا روی میز وزیر اقتصاد و معاون حقوقی رئیس جمهوری هم رسید و این روزها خبر از به نتیجه رسیدنش به گوش می رسد.
به گفته مدیرکل اوقاف و امور خیریه همدان احداث ساختمان بانک ملی، این حرم مطهر را در انزوا و مهجوری قرار داده و از محوریت مراجعات مردمی دور کرده و مهمتر اینکه مانع گسترش و توسعه عمرانی و فرهنگی این بقعه شده است.
اگر چه سایه سرد بنای بانک ملی دیرزمانی است که این امامزاده را احاطه کرده اما این سردی و مهجوری هرگز از ارزش و اعتبار این آستان قدسی نکاسته بلکه روز به روز اعتقاد و ارادت مردم همدان به پیر و مرداشان بیشتر هم می شود.

** پا درمیانی وزیر اقتصاد در پرونده موقوفه همدان
حجت الاسلام محمد کاروند در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به آخرین وضعیت پرونده احقاق حقوق شاهزاده حسین اشاره کرد و گفت: تنها یک قدم مانده تا این پرونده به نتیجه دلخواه برسد و ساختمان بانک ملی به موقوفه بازگردانده شود.
به گفته وی جلسه های متعددی در حیطه استان با امام جمعه و مسئولان، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و مقامات بانک ملی برگزار و موضوع بررسی شد اما نتیجه مطلوبی حاصل نشده و کار به وزارت اقتصاد و دارایی کشید.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه همدان اضافه کرد: نشست با وزیر اقتصاد مثمر ثمر واقع شد و مقرر گردید استانداری همدان زمین و یا ملکی را به عنوان جایگزین در اختیار بانک ملی قرار دهد و همه اعضای جلسه به ویژه مسئولان بانک موافقتشان را با این مصوبه اعلام کرده و پای آنرا امضا کردند.
وی ادامه داد: هم اینک مصوبه فوق برای تائید به معاونت حقوقی رئیس جمهوری ارجاع شده که پس از اخذ این تائیدیه، مالکیت ساختمان بانک ملی به اوقاف برمی گردد، اما به شرط و شروطی که اوقاف پذیرفته است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه همدان به پیگیری نمایندگان مردم همدان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد و گفت: اسناد و مدارکی از ما خواسته شد که پس از تهیه به معاونت حقوقی رئیس جمهوری ارسال شده و منتظر نتیجه نهایی هستیم و از نمایندگان مردم همدان در خانه ملت خواستار رسیدگی و مساعدت در این زمینه هستیم.

** بافت با ارزش بانک ملی دست نخورده می ماند
وی با بیان اینکه ساختمان بانک ملی به لحاظ معماری و تاریخی بافت با ارزشی برای شهر همدان محسوب می شود، تاکید کرد: تخریب و تغییر در بنای این ملک شایسته و سزاوار نیست و براساس قولی که داده ایم این بنا با حفظ ظاهر کنونی به عنوان مرکز فعالیت های فرهنگی و مذهبی به بقعه متبرکه الحاق شود.
نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر رفع تصرف از املاک موقوفه شاهزاده حسین(ع) گفت: تا کنون چند بار برای میانجی گری و رسیدگی به اختلاف بین اوقاف و امور خیریه و بانک ملی گردهم آمدیم و به نتایج خوبی رسیدیم و اکنون منتظر اعلام نظر کمیسیون حقوقی هستیم.
حمیدرضا حاجی بابایی الحاق ساختمان بانک ملی به این بقعه متبرکه را حق از دست رفته ای دانست که نمایندگان استان برای احقاقش می کوشند و از هیچ پیگیری و کمکی دریغ نمی کنند.
وی خاطرنشان کرد: در آخرین مصوبه طوری توافق شده که بانک ملی نیز متضرر نشده و با واگذاری ملک یا زمین به جای بنای فعلی بتواند به فعالیت خود ادامه بدهد.

** به قانون تمکین می کنیم
مدیر شعب بانک ملی استان همدان نیز در این زمینه به خبرنگار ایرنا توضیح داد: سالهاست ما و اوقاف و امورخیریه درگیر این موضوع و خواهان پایان یافتن این پرونده حقوقی هستیم.
محمد طوماسی گفت: اقاف و امور خیریه مدعی تصرف و تخلف بانک ملی است، ما هم در مقابل مدارک و مستندات موجود را ارائه داده ایم و چنانچه برابر قانون تخلف ما ثابت شود به آن تمکین می کنیم.
وی تاکید دارد که هر تصمیمی که در چارچوب مقررات گرفته شود، قابل احترام و لازم الاجراست و ما هم متواضعانه تابع قانون هستیم.
گزارش از: زهرا زارعی
7527/2090
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.