اخبار مرتبط

علی عطایی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا درباره کمبود واکسن فلج اطفال بیان کرد: کشورهای مختلف جهان از جمله ایران از سال 95 با مشکل تامین واکسن مواجه شدند.
وی اضافه کرد: این مشکل هم اینک رفع شده است و طبق برنامه ابتدا کودکان متولد سال 95 به بعد واکسن فلج اطفال تزریق می شود.
معاون فنی مرکز بهداشت استان همدان بیان کرد: در مرحله اول کودکان متولد شده از مرداد 95 تاکنون در 9 استان کشور این واکسن تزریقی را دریافت کرده و دیگر استان ها در مراحل بعدی قرار دارند.
عطایی ادامه داد: ابتدا استان هایی که اتباع خارجی پاکستانی و افغانستانی در آن تردد بالایی دارند برای تزریق این واکسن انتخاب شده اند.
وی ادامه داد: کشورهای شرقی با بیماری فلج اطفال درگیر هستند بنابراین به واسطه تردد اتباع این کشورها در ایران، این استان ها در اولویت قرار گرفتند.
معاون فنی مرکز بهداشت استان همدان با بیان اینکه خانواده ها هیچگونه نگرانی در زمینه فلج اطفال نداشته باشند اظهار داشت: با توجه به پیشرفت حوزه بهداشت و درمان تاکنون موردی مبنی بر فلج اطفال در کشور و استان همدان مشاهده نشده است.
عطایی ادامه داد: بنابراین تاخیر در تزریق فلج اطفال هیچگونه مشکلی برای کودکان ایجاد نمی کند چرا که تزریق این واکسن بیشتر جنبه احتیاطی دارد.
وی اضافه کرد: با این وجود پس از اتمام تزریق واکسن در 9 استان پیش بینی شده در مراحل بعدی طبق مطالعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دیگر استان ها این اقدام صورت می گیرد.
به گزارش ایرنا، بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال 2018 میلادی 27 مورد ابتلا به فلج اطفال در دنیا گزارش شد که همه این موارد در 2 کشور پاکستان و افغانستان بودند.
بر اساس توصیه سازمان جهانی بهداشت ضرورت ‏دارد دولت‌ها در جهت ریشه‌کنی این بیماری بیشترین تلاش را داشته باشند.‏
ویروس فلج اطفال به سیستم عصبی آسیب می‌زند و در مدت چند ساعت موجب معلولیت غیرقابل بازگشت می‌شود. این بیماری در ‏میان کودکان به خصوص در شرایط غیر بهداشتی در مناطق جنگ‌زده، کمپ‌های اسکان پناهندگان و مناطقی که دسترسی به خدمات ‏مراقبتی محدود است به سرعت گسترش می‌یابد.
این بیماری از طریق واکسیناسیون قابل پیشگیری است، اما لازم است میزان پوشش ‏واکسیناسیون بسیار بالا باشد و هرگونه اهمال به ویروس اجازه می‌دهد تا به فعالیت خود ادامه دهد.‏
برنامه جهانی ریشه‌کنی فلج اطفال از سال 1988 آغاز شد.
7526/2087
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.