اخبار مرتبط

قرار بود این پروژه یک ماهه جمع شود، الان اینجا را کندند و هیچ کاری صورت نمی‌گیرد. شما به کانکس‌های‌شان هم که مراجعه می‌کنی می‌بینی نشسته‌اند و در حال چای خوردن هستند! هر بار هم اعتراض می‌کنیم می‌گویند بودجه نیست.

توقف طرح پیاده‌راهسازی کوچه «استر و راسته مظفریه» به عنوان یکی از مهمترین راسته‌بازارهای شهر همدان از سوی پیمانکار شهرداری، این روزها مشکلات عدیده‌ای را برای بازاریان و مردم این شهر ایجاد کرده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از همدان، همدان نزدیک به 40 «راسته» بازار دارد که اغلب مربوط به دوران قاجاریه هستند، پالاندوزها، پیغمبر، چاقوسازها، حسین‌خانی، حاج فضل‌الله، حلبی‌سازها، دباغخانه،  زغالی‌ها، زرگرها، زنگنه، سمسارخانه و ... از جمله مهم‌ترین‌های این راسته‌ها هستند. از میان این راسته‌بازارها مظفریه شأن و جایگاه ویژه‌ای دارد، حالا در برنامه‌ریزی‌های شهرداری همدان یکی از مسیرهایی که باید به پیاده‌راه تبدیل شود کوچه‌ و مسیری است که به این راسته ختم می‌شود.

کوچه استر و مردخای که اسم جدیدش، مدرسه علمیه زنگنه  است در خیابان دکتر شریعتی (نام قدیم عباس‌آباد) واقع شده و یکی از مسیرهای مهم در رسیدن به بازار زرگرهاست. مدتی‌ است مردم و کسبه این منطقه  از اتفاقاتی که در مسیر بهسازی این کوچه گرفته شده نارضایتی دارند.

photo_۲۰۱۹-۰۱-۳۰_۱۴-۱۹-۲۱

از مصوبه سال 96 تا اجرا در سال 97

به گزارش ایلنا از همدان؛ 5 اسفند 96 شهردار همدان در بازدید از کوچه استر (بنای مذهبی استر و مردخای) در پاسخ به اعتراض کسبه این کوچه در مورد وضعیت آسفالت و معابر آن، اعلام کرده که «کف‌سازی کوچه مدرسه علمیه زنگنه (مشهور به استر) جزء مصوبات سال آینده است که انجام خواهد شد». در واقع بر اساس اعلام شهردار همدان، از سال گذشته معلوم بوده که کف‌سازی و پیاده‌راه سازی جزو مصوبات شهرداری همدان است و باید اجرایی شود.

اما در سال 97 چه اتفاقی افتاد؟ پایگاه اطلاع‌رسانی مناقصات و مزایدات در تاریخ 7 آبان 97 اعلام کرد: سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری همدان در اجرای مصوبات شورای سازمان در نظر دارد اجرای عملیات پیاده‌راهسازی کوچه «استر و راسته مظفریه» با برآورد 936.935.668.9 ریال بر اساس فهارس بهای ابنیه و تاسیسات برقی سال ١٣٩٧، برابر نقشه‌ها و جزئیات اجرایی واگذار نماید.» تاریخ این آگهی تا 19 آبان 97 بود و تا اعلام پیمانکار و ... آغاز کار به آذرماه رسید. یعنی دقیقاً زمانی که همدان سرمای طاقت‌سوزی دارد.

کسبه کوچه استر چه می‌گویند؟

مهدی -ج ، یکی از کسبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اعلام می‌کند که تقریباً 19 آذرماه پیمانکار در این کوچه شروع به فعالیت کرده است، اولین سوال ما این است که آیا شهرداری یا پیمانکارها نمی‌دانند که این زمان برای فعالیت پیمانکاری زمان مناسبی نیست. چون  روزها کوتاه است بر همین اساس زمان کار اندک است و دوم اینکه سرمای همدان در این فصل خیلی زیاد است.

وی اضافه می‌کند : شما ببینید الان کسبه از حدود ساعت 8 و 30 مغازه‌های‌شان باز است تا بعد از غروب آفتاب، حدود ساعت 7 عصر. حالا اگر این زمان در تابستان بود، پیمانکار می‌توانست از صبح خیلی زود حتی بعد از طلوع آفتاب کار را شروع کند و تا غروب آفتاب کار را ادامه دهد، در این زمان‌بندی هر روز حداقل 3 تا 4 ساعت سرعت کار بالا می‌رفت به علاوه اینکه دمای هوا هم مساعد فعالیت بود. الان کارگر از ساعت 9 صبح زودتر نمی‌تواند کار کند و از ساعت 4 بعدازظهر هم سرما واقعاً توان کارگر را می‌گیرد. او غیر از سختی‌های معمول کار باید سرمای سرد را هم تحمل کند و این سخت است.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.