اخبار مرتبط

حمید زادبوم شامگاه چهارشنبه در آیین تجلیل از صادرکنندگان برگزیده استان همدان بیان کرد: در کنار افزایش صادرات غیرنفتی میزان واردات 26 درصد کاهش داشته است.
وی بیان کرد: توجه بسیاری از صادرکنندگان به بازار کشورهای همسایه است بنابراین از ابتدای سال جاری تمرکز بر 13 کشور همسایه معطوف شده و در این راستا طرحی در وزارت صنعت معدن و تجارت برای توسعه صادرات کالا به 13 کشور همسایه تدوین شد.
معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: افزایش مراودات تجاری به ویژه صادرات غیرنفتی به این کشورها بهترین راه برون رفت از تحریم های ظالمانه است.
زادبودم از افزایش صادرات به عراق خبرداد و گفت: میزان صادرات به این کشور در هشت ماهه سال جاری به 6 میلیارد و 700 میلیون دلار رسیده این در حالیست که در 12 ماهه سال گذشته این رقم 6 میلیارد و 400 میلیون ریال بوده است.
وی تاکید کرد: برای چهار استان غربی کرمانشاه، لرستان، ایلام و همدان سه کشور عراق، سوریه و لبنان به عنوان بازار هدف در نظر گرفته شده است و آمادگی لازم برای مهیا کردن زمینه صادرات کالاهای این چهار استان به ویژه همدان به سه کشور یاد شده وجود دارد.
معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران افزود: امروز راهی جز پیوستن به بازارهای کشور مجاور وجود ندارد چرا که هم اینک در شرایط جنگی قرار داریم و باید مشکلات ناشی از آن را هم بپذیریم.
زادبوم بیان کرد: چهار روش برای بازگشت ارز حاصل از صادرات پیش بینی شده و نباید برای برداشتن پیمان سپاری اصرار کرد.
وی اظهار داشت: علاوه بر کشورهای هم مرز و همسایه، شریک عمده تجاری غیر همسایه نظیر چین، هند، اندونزی، ویتنام و تایلند هدف کالاهای صادراتی ایران هستند و آمار صادرات به این کشورها به صورت جهشی در حال افزایش است.
معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: ستاد مقابله با تحریم در دولت تشکیل شده و با حضور نمایندگانی از وزارتخانه اقدام به بررسی قوانین برای رفع موانع می کند.
زاد بوم ادامه داد: دریافت مصوباتی که بتوان در شرایط تحریم قوانین وزارتخانه را دور زد، در ستاد مقابله با تحریم طرح و بررسی می شود.
وی مثبت بودن تراز تجاری همدان و سبقت صادرات از واردات را نشانه رفاه اجتماعی دانست و ابراز امیدواری کرد کارخانه ها به جای کالای نهایی در صورت ضرورت کالای واسطه و اولیه وارد کنند.
در این آیین از صادر کنندگان برتر استان همدان تجلیل شد.
7526/2087
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.