اخبار مرتبط

منصور رضوانی جلال روز شنبه در شورای برنامه ریزی و توسعه استان با بیان اینکه میانگین برداشت گندم در سطح در اراضی آبی استان همدان چهار تن و 900 کیلوگرم است افزود: این رقم در میانگین کشوری زیر چهار تن است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی همدان اظهار داشت: 626 هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان استان در سال جاری از فعالان این حوزه خریداری و بیش از 50 درصد بهای خرید گندم معادل چهار هزار و 500 میلیارد ریال پرداخت شده است.
رضوانی جلال با بیان اینکه مجموع مطالبات گندمکاران هشت هزار و 140 میلیارد ریال است ادامه داد: امسال برخلاف سال های قبل مبلغ پرداختی به کشاورزان قابل قبول بوده و این امر سبب می شود کشاورزان در تامین نهاده ها برای کشت پاییزه با مشکل کمتری روبرو شوند.
وی خاطر نشان کرد: ظرفیت ذخیره سیلوهای گندم همدان 700 هزار تن است که با در نظر گرفتن ظرفیت 100 هزار تنی انبارهای چند منظوره تعاون روستایی استان، فضای کافی برای ذخیره گندم تولیدی همدان وجود دارد.
وی ادامه داد: همچنین این استان رتبه اول در تولید کلزا و افزایش بهره وری بخش کشاورزی و افزایش برداشت در سطح را در کشور کسب کرده است.

** هشت هزار هکتار اراضی همدان به آبیاری نوین مجهز می شود
رئیس سازمان جهاد کشاورزی همدان گفت: هشت هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان با اعتبار 850 میلیارد ریال امسال به آبیاری نوین مجهز می شود.
رضوانی جلال افزود: 81 درصد از اراضی مستعد کشاورزی این استان زیر پوشش آبیاری های نوین است که در همین حوزه همدان رتبه سوم کشور را کسب کرد.
وی اضافه کرد: سطح اراضی آبی استان همدان 253 هزار هکتار است که 163 هزار هکتار آن برای اجرای آبیاری تحت فشار مستعد ارزیابی می شود.
رضوانی جلال با بیان اینکه استان همدان در استفاده از روش های آبیاری تحت فشار در 10 سال اخیر رتبه های اول تا سوم را به خود اختصاص داده است گفت: امسال نیز با استفاده از روش های آبیاری نوین برای افزایش بازدهی آبیاری در سطح مزارع تلاش می کنیم.
وی با اشاره به اینکه با اجرای طرح های آبیاری تحت فشار 590 میلیون متر مکعب در مصرف آب صرفه‌جویی شد خاطرنشان کرد: هم اکنون افزون بر 145 هزار هکتار از اراضی آبی استان زیر پوشش سیستم های نوین قرار گرفته و سالانه بیش از 638 میلیون متر مکعب در مصرف آب بخش کشاورزی صرفه جویی می شود.
رضوانی جلال تاکید کرد: سال گذشته با اجرای 12 هزار و 17 هکتار آبیاری تحت فشار در استان، موفق به کسب رتبه سوم کشور شدیم و در سه سال گذشته همدان یکی از استان های موفق در این حوزه رتبه بندی شده است.
همدان یک هزار و 950 هکتار وسعت دارد که 46 درصد اراضی آن منابع طبیعی، 33 درصد زراعی، 3.7 درصد باغ و حدود 13.1 درصد آن نیز آیش است.
این استان در بخش کشاورزی یکصد هزار و 422 بهره بردار دارد و 26 درصد اشتغال آن به این حوزه اختصاص می یابد.
افزون بر 22 درصد از ارزش افزوده و 26 درصد اشتغال استان همدان مختص بخش کشاورزی است و 403 هزار هکتار از اراضی زراعی استان دیم و 233 هزار هکتار آبی هستند.
7523/2087
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.