اخبار مرتبط

دکتر غلامعلی جاودان روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: اجرای
طرح ایمن سازی در برابر ویروس فلج اطفال در اقصی نقاط استان که شاهد ورود اتباع بیگانه از کشورهای همسایه به ویژه افغانستان و پاکستان در فصول مختلف سال به ویژه نیمه دوم سال می باشد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی افزود: در مجموع در مدت اجرای مرحله اول این طرح (پنجم تا هشتم اسفندماه) 217 هزار و 782 کودک زیر 5 سال در سطح استان در برابر بیماری فلج اطفال واکسینه شدند.
جاودان تصریح کرد: پیش از اجرای این طرح پیش بینی می شد که 210 هزار کودک در سطح استان هرمزگان قطره فلج اطفال دریافت کنند که در پایان اجرای آن، این شمار به بیش از 217 هزار کودک رسید.
وی با بیان اینکه اجرای این طرح با مشارکت یک هزار و 750 گروه 2نفره انجام شد، خاطرنشان کرد: مرحله دوم طرح واکسناسیون فلج اطفال هم 18 تا 21 فروردین 97 در استان اجرا می‌شود.
سازمان بهداشت جهانی در چهل و یکمین اجلاس خود در ژنو ریشه کنی بیماری فلج اطفال را به تصویب رساند و تمام کشورها را موظف کرد تا سال 2000 این ویروس را ریشه کن نمایند.
این مصوبه موجب شد در سال 2001 فقط در سه کشور افغانستان و پاکستان و نیجریه این بیماری را گزارش دهند و در 125 کشور این بیماری به طور کامل حذف شد.
در حال حاضر بیماری در سه کشور پاکستان، افغانستان و نیجریه بومی است و در سال 2013 افزون بر کشورهای یاد شده در کشورهای سومالی، اتیوپی، کامرون، کنیا و سوریه نیز گزارش شده است.
از سال 2001 موارد قطعی فلج اطفال در ایران مشاهده نشده ولی به دلیل اینکه ایران در مجاورت 2 کشور با شیوع بالای موارد فلج اطفال (افغانستان و پاکستان) قرار دارد و به علت تردد مهاجران و اتباع این کشورها ،عملیات ایمن سازی در 40 شهرستان مرزی و پرخطر کشور هر ساله اجرا می شود.
ایران به عنوان یکی از 27 کشور منطقه، درخشان ترین کارنامه در زمینه فلج اطفال را دارد که مطمئنا ریشه کنی جامعه هدف از این بیماری، به عنوان یکی از برگه های زرین وزارت بهداشت و درمان در نظام جمهوری اسلامی شمرده می شود.
7198/ 6048
* آگاهی از آخرین اخبار استان در کانال تلگرام ایرنا هرمزگان
* لینک جستجو کانال: irnabandarabas@
*ایمیل: irna.hormozgan@yahoo.com
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.