اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا از روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در امور اهل سنت هرمزگان، شیخ حسین بازماندگان روز دوشنبه به مناسبت گرامیداشت یاد و خاطره شهدای 12 تیرماه سال 1367 افزود: آمریکا ثابت کرد که ضد حقوق بشر بوده و در این روز جنایتی مرتکب شد که هیچ وقت تاریخ آن را از یاد نخواهد برد و این عمل زشت وغیرانسانی آمریکا تا ابد در صفحه تاریک وسیاه تاریخ ماندگار شد.
وی بیان داشت: فاجعه 12 تیر سال 67 از سوی ناو جنگی آمریکا به هواپیمای مسافربری ایرباس جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از تلخ ترین جنایت تاریخ بشری ، ننگ جهانی را برای آمریکا به همراه داشته است.
عضو شورای روحانیت اهل سنت بندرخمیر اظهارکرد: آمریکا مظهر جنایت و کشتار جمعی بیگناهان در جهان است و هرکجا که ظلم و تجاوزی وجود دارد سردمداران آمریکایی حمایت از ظالمان را بر عهده دارند.
بازماندگان گفت: آمریکا ثابت کرد که ضد حقوق بشر نه حامی حقوق بشر است، بیان کرد: ایالات متحده مرتکب جنایتی شد که هیچ وقت تاریخ آن را از یاد نخواهد برد و این عمل زشت وغیرانسانی آمریکا تا ابد در صفحه تاریک وسیاه تاریخ ماندگار شد.
در دوازدهم تیرماه 1367 شمسی برابر با سوم ژوئیه 1988 میلادی، هواپیمای مسافری ایرباس ایران که از بندرعباس عازم دُبی بود، بر فراز آب های خلیج فارس و در نزدیکی جزیره هنگام مورد هجوم یگان های دریایی متجاوز آمریکایی مستقر در آب های خلیج فارس قرار گرفت و سقوط کرد.
این هواپیما که با دو موشک ناو جنگی وینسنس مورد حمله عمدی نیروهای تجاوزگر امریکا قرار گرفت حامل 298 مسافر و خدمه بود که تمامی آنها اعم از مرد و زن و کودک و نوجوان و کهنسال به شهادت رسیدند.
در میان سرنشینان هواپیما، 66 کودک زیر 13 سال، 53 زن و 46 تن تبعه کشورهای خارجی نیز بودند که کشته شدند.
جمهوری اسلامی ایران علاوه بر شورای امنیت و شورای ایکائو، شکایت خود را در دیوان بین المللی دادگستری لاهه نیز مطرح کرد.
ایکائو (سازمان هواپیمایی کشوری بین المللی) از مسائل سیاسی به دور نمانده و به جای بررسی فنی و ارائه طریق به شورای امنیت به ابراز تأسف و تسلیت به بازماندگان سانحه پرداخت.
7195/2094
خبرنگار: رقیه غلامی زاده **انتشار دهنده: هومن محمدکرمی
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.