اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، محسن پاک نژاد شامگاه چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت: FYB جکت و سکوی F18 تا پایان تابستان امسال در میدان نفتی فروزان نصب می شوند و بعد از انجام عملیات حفاری روزانه 12هزار بشکه نفت خام به خط تولید این منطقه نفتی وارد خواهد شد.
وی با اشاره به انجام عملیات طراحی و ساخت این دو سازه نفتی توسط شرکت نفت سازه قشم افزود: جکت سکو یک هزار و 25 تن وزن دارد که تا پایان خرداد ماه امسال در میدان فروزان نصب می شود؛ بخش فوقانی این جکت سکو نیز در بوشهر ساخته شده‌ که پس از استقرار و پایه کوبی جکت بارگیری و نصب می شود.
معاون شرکت ملی نفت ایران بیان کرد: پس از نصب این جت سکو در میدان فروزان، عملیات نصب سکوی F18 با بیش از سه هزار و 100 تن وزن آغاز می شود.
پاک نژاد ادامه داد: 200 میلیارد دلار برای اجرایی شدن برنامه های میان مدت صنعت نفت در کشور نیاز است که در این زمینه از سرمایه گذارانی که تمایل به مشارکت در این طرح ها و برنامه ها دارند، استقبال می شود.
میدان نفتی فروزان (میدان مشترک با عربستان سعودی) در خلیج فارس (ناحیه جزیره خارک) واقع شده که در سال 1345 با ظرفیت 2 میلیارد و 309 میلیون بشکه کشف شده است.

** اشتغال 20 هزار تن با اجرای پروژه های حوزه انرژی در قشم
مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در امور نفت و انرژی نیز از اجرای 15 پروژه نفت، گاز و پتروشیمی به ارزش حدود 6 میلیارد دلار در این جزیره و ایجاد 20 هزار فرصت شغلی مستقیم با آغاز عملیات اجرایی این پروژه ها به عنوان یکی از دستاوردهای بزرگ دولت تدبیر و امید خبر داد.
محمدجواد دهقانی گفت: تاکنون مجوز احداث چهار مجتمع پتروشیمی با تامین خوراک 25 میلیون متر مکعب گاز طبیعی در جزیره قشم توسط وزارت نفت صادر، زمین مورد نیاز جانمایی و سرمایه گذار داخلی آنها نیز مشخص شدند.
وی با اشاره به اعطای مجوز خوراک برای احداث چهار پالایشگاه برای تولید قیر و فرآورده های نفتی از نفت سنگین، فوق سنگین و صادراتی در قشم بیان کرد: پالایشگاه ها بیش از 140 هزار بشکه ظرفیت دارند و در محدوده ساحلی اسکله ای نفتی با ظرفیت 20 میلیون تن در حال احداث است.
مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم همچنین به اجرای 2 طرح بانکرینگ در محدوده صلخ بر اساس برنامه پنجم و ششم توسعه اشاره کرد و گفت: یک طرح بانکرینگ با ظرفیت بیش از 150 هزار تن در ماه در شمال جزیره و طرحی دیگر در منطقه صلخ با ظرفیت 750 هزار تن در ماه در حال اجرا است و فاز اول بانکرینگ این طرح با ظرفیت 50 هزار تن بهمن ماه سال گذشته به بهره برداری رسید.
او در ادامه از احداث خط لوله 53 کیلومتری برای تامین خوراک طرح های پتروشیمی و سرویس های جانبی آن خبر داد و افزود: این پروژه از مرداد ماه سال جاری توسط شرکت ملی گاز ایران به مدت یک سال آغاز می شود.
دهقانی بیان کرد: طرح ذخیره سازی 30 میلیون بشکه نفت خام و فرآورده های نفتی از دیگر طرح های در دست اجراست؛ شرکت سرمایه گذاری نفت قشم با ظرفیت 6 میلیون بشکه قابل توسعه تا 20 میلیون بشکه است و یک شرکت چینی با شرکت ماشین سازی اراک برای احداث فاز اول طرح ذخیره تا 10 میلیون بشکه تفاهم نامه امضا کردند.
به گفته وی با شرکت های سوئیسی و نروژی نیز برای توسعه طرح ذخیره سازی تا 30 میلیون بشکه رایزنی شد و سایت مورد نظر برای ذخیره سازی ظرفیت توسعه تا سقف 100 میلیون بشکه را دارد.
مشاور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم بیان کرد: تمام پروژه های نفتی جزیره براساس مطالعات دقیق علمی مجوز گرفتند و با شرکت های بین المللی ژاپنی، ایتالیایی، نروژی، چینی و کره ای مذاکره های بسیاری در زمینه دانش فنی، مهندسی، اجرا و سرمایه گذاری انجام شده که در صورت اجرا آینده نفتی قشم را تغییر خواهند داد.
او همچنین از آغاز عملیات اجرایی 2 واحد نیروگاهی 500 مگاواتی سیکل ترکیبی و یک واحد 70 مگاواتی خبر داد و عنوان کرد واحد 70 مگاواتی به زودی در مدار شبکه سراسری قرار می گیرد.
قشم به عنوان بزرگترین جزیره خلیج فارس در جنوب استان هرمزگان واقع شده و از منابع نفتی و گازی متعددی برخوردار است.
8123/ 6048
خبرنگار: محمد ملاحمزه زاده ** انتشار دهنده : خلیل تنیده
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.