اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی استانداری هرمزگان ، جاسم جادری سه شنبه در این خصوص اظهار داشت: با تکمیل مراحل بعدی این پالایشگاه کشور در تولید بنزین خودکفا شده و مجموع تولید بنزین کشور به بیش از 211 میلیون لیتر خواهد رسید و علاوه بر این 14 میلیون لیتر گازوئیل به ظرفیت تولید فرآوردهای نفتی کشور افزوده می شود.
وی ادامه داد: در این پالایشگاه که با هدف پالایش روزانه 360 هزار بشکه میعانات گازی احداث آن آغاز شده، میعانات گازی به عنوان ماده خام تبدیل به سوخت بنزین با استاندارد یورو می شود.
وی اضافه کرد: این پالایشگاه معادل 66 درصد مجموع تولید دیگر پالایشگاه های کشور بنزین تولید می کند.
استاندار هرمزگان ابراز داشت: عملیات احداث پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس با هدف قطع وابستگی کشور به بنزین وارداتی و کاهش فروش خام نفت از بهمن 1385 آغاز شد.
به گفته جادری، ترکیب سهامداران این پالایشگاه شامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با 40 درصد، شرکت پتروگاز اندونزی با 15 درصد، صندوق های بازنشستگی صنعت نفت با 10 درصد و شرکت نفت و گاز تامین با 35 درصد تشکیل می باشد.
وی یادآور شد: برخی سازندگان خارجی نظیر زیمنس، نیومن اسر، سیاد، هانیل، کرایوتک و ... علی رغم دریافت وجه و اتمام ساخت تجهیزات مهمی مانند کمپرسورها و کوره ها به دلیل شرایط تحریم از تحویل آنها امتناع می کردند.
جادری افزود: پس از اجرایی شدن برجام تجهیزات فوق تحویل و با نظارت نمایندگان این شرکت ها نصب و راه اندازی شد، همچنین بهبود روند عملیات بانکی و انتقال ارز پروژه را در مسیر عملیاتی شدن قرار داد.
استاندار هرمزگان یادآور شد: ستاره خلیج فارس میراث خودباوری و عزت تلاشگران این مرز و بوم است و جا دارد از تلاش مجموعه پیمانکاران این پروژه از جمله قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) تقدیر به عمل آید.
استان هرمزگان، جنوبی ترین استان ایران، در ساحل خلیج فارس و دریای عمان با جمعیت یک میلیون 578 هزار و 183 نفر و مساحتی حدود 68 هزار و 476 کیلومتر مربع قرار دارد.
این استان از شمال و شمال شرقی با استان کرمان، از شمال غربی و غرب با استان های فارس و بوشهر و از شرق با استان سیستان و بلوچستان همسایه بوده و جنوب آن را آبهای گرم خلیج فارس و دریای عمان به صورت نواری به طول تقریبی 900 کیلومتر در بر گرفته است.
مرکز استان هرمزگان، بندر عباس است و 13 شهرستان، 38 شهر، 38 بخش و 1277 روستا دارد.
3219/6048
خبرنگار: عزت الله معمارباشی ** انتشار دهنده: خلیل تنیده

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.