اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، جزیره کیش به عنوان قطب گردشگری منطقه و کشور در اوج میزبانی از بیش از 235 هزار مسافر و در روز پایانی تعطیلات نوروزی شاهد افتتاح و آغاز فعالیت دفتر همکاری های مشترک کیش و موسسه فرهنگی اکو بود.
این مراسم، صبح پنج شنبه 15 فروردین با حضورغلامحسین مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، محمد مهدی مظاهری رییس موسسه فرهنگی اکو، احمد قربانف سفیر ترکمنستان، رفعت مسعود سفیرپاکستان، اسکات اورازبی سفیر قزاقستان در کشورمان، شیخ یعقوب شمس امام جمعه اهل سنت کیش،سعید پورعلی معاون فرهنگی و اجتماعی و جمعی از معاونان، مدیران و مسوولان محلی برگزار شد.
راه اندازی دفتر همکاریهای مشترک کیش و مؤسسه فرهنگی 'اکو ' در اجرای سیاستگذاری های مدیریت منطقه آزاد کیش مبنی بر تقویت همکاریهای فرهنگی، رونق صنعت گردشگری، جذب جهانگردان و بهره گیری از ظرفیتهای سازمان اکو در توسعه بخش توریسم بین المللی در این جزیره مرجانی صورت گرفت.
کشــورهای واقــع در منطقــه اکــو با حدود 500 میلیــون جمعیت، تقریباً 21/6 درصد از جمعیت کل جهان را تشکیل داده به همین جهت سازمان اکو از لحاظ گستردگی جغرافیایی و جمعیت دومـین سـازمان همکـاری منطقـه ای بعـد از اتحادیـه اروپـا است و از قابلیتهای فراوانی برخوردار است.
گستره کشورهای' اکو' از نظر طولی از شرق اروپا تا غرب چین و از نظر عرضی از مدیترانه، خلیج فـار س و دریای عمان تا مرزهای جنوبی روسیه کشیده شده و در برگیرنده مناطقی همچون آسـیای مرکـزی، بخش هایی از قققاز جنوبی، آسیای صغیر، فلات ایران و بخش هایی از شمال غربی شبه قاره هند است.
کشورهای عضو اکو در منطقه راهبردی قرار گرفته اند که دارای منابع طبیعی فراوانـی نظیـر ، منـابع عظـیم نفت و گاز، مواد معدنی فلزی از جمله مس، طلا و ذخایر عظیمی از مواد معدنی غیر فلزی است، این کشورها از زمینـه رشـد بازار منطقه ای خوبی برخوردارند، که می توانند چشم انداز توسعه اقتصادی و فرهنگی این کشورها را نشان دهد.
به گفته مدیرعامل منطقه آزاد کیش گشایش دفتر همکاریهای مشترک کیش و موسسه فرهنگی اکو زمینه ساز بهره وری از ظرفیتهای مذکور، افزایش تعاملات منطقه ای و جهانی و توسعه گردشگری بین المللی است.
غلامحسین مظفری در این زمینه گفت: جزیره کیش به عنوان قطب گردشگری کشور از ظرفیت های بسیار خوبی برای تبدیل شدن به یکی از مقاصد جهانگردان بین المللی برخوردار است و موسسه فرهنگی اکو می تواند به اجرایی شدن این اهداف کمک کند .
وی ابراز امیدواری کرد: با افتتاح این دفتر درجهت تحقق اهداف و ارتقاء همکاری ها در حوزه های فرهنگی، آموزشی، علمی، ورزشی، هنری، گردشگری، تجاری و صنعتی شاهد دستاوردهای خوبی باشیم.
رییس موسسه فرهنگی اکو نیز در این مراسم با اشاره به تفاهمنامه مشترکی که بین منطقه آزاد کیش و موسسه فرهنگی اکو امضا شده گفت: به همت مدیرعامل منطقه آزاد کیش شاهد فراهم شدن شرایط و اجرای این تفاهم نامه هستیم و با توجه به اینکه منطقه آزاد کیش، منطقه ای بی بدیل است، پتانسیل مؤسسه فرهنگی اکو در برگزاری رویدادهای بین المللی، امکانی ارزشمند برای همکاری با جزیره کیش در حوزه های فرهنگی، هنری، ادبی، ورزشی، موزه ها، ژئوپارک ها و مباحث مربوط به صلح و خانواده است که این حوزه ها از مولفه های قید شده در تفاهمنامه است.
محمد مهدی مظاهری تصریح کرد: جزیره کیش، اولین منطقه آزادی است که نسبت به همکاری با موسسه اکو اقدام می کند و با افتتاح این دفتر در خصوص اجرای رویدادها و برنامه های مشترک با این منطقه آزاد کشور در حال برنامه ریزی هستیم.
چگونگی ایجاد دفتر همکاریهای مشترک درجزیره کیش ، اسفند سال 97 در نشست غلامحسین مظفری و محمد مهدی مظاهری رئیس مؤسسه فرهنگی اکو طرح و مورد بررسی قرار گرفت تا زمینه ساز تبادلات فرهنگی و رشد اقتصادی برای کشور و منطقه شود.
مؤسسۀ فرهنگی اکو یک نهاد بین‌‌المللی است که با هدف تحکیم قرابت‌‌های فرهنگی، هنری، پژوهشی و ادبی میان کشورهای عضو با دیگر کشورها تأسیس شده است.
پیمان اکو با عضویت 10 کشور شامل جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، آذربایجان، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان، ترکمنستان، تاجیکستان، افغانستان، و پاکستان یکی از قدیمی ترین پیمان های منطقه ای است که در 3 حوزه اقتصاد،ی فرهنگی و علمی فعالیت می کند.
یکپارچگی کشورهای عضو با اقتصاد جهانی، توسعه زیرساخت های حمل و نقـل و ار تباطـات، بـه جریـان انداختن و فعال کردن ذخایر و منابع کشورهای عضو اکو، ارتقـای همکـاری هـای اقتصـادی، اجتمـاعی و فرهنگی، فنی، علمی و توریستی، حفظ محیط زیسـت، تحکـیم بیشـتر پیونـدهای تـاریخی و فرهنگـی در بین کشورهای عضو ، ارتقای همکاری بر اساس منافع متقابل بین اعضا و دیگر سازمان های منطقـه ای و
بین المللی، تدوین برنامه مشترک جهت توسعه منابع انسانی از قابلیت ها و ظرفیت های قابل توجه اکو است که می تواند در تقویت جایگاه بین المللی جزیره کیش در ابعاد فرهنگی، اقتصادی و گردشگری بین المللی به کار گرفته شود.
با توجه به وجوه مشترک دینی، تاریخی، زبان ، فرهنگ، مرزهای جغرافیایی و منـافع مشـترک اسـتراتژیکی، پیوستگی عمیقی بین کشورهای عضو اکو ایجاد کرده که بهره گیری از این وجوه می تواند در رشد و توسعه منطقه آزاد کیش نقشی مهم ایفا کند.
1339/7195/6048
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.